Mersin il merkezinde 15-49 yaş kadınlarda kızamık seroprevalansı ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of measles seroprevalance and related factors in 15-49 years old women in mersin city center
  1. Tez No: 685573
  2. Yazar: BENGÜ NEHİR BUĞDAYCI YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFERİ TAYYAR ŞAŞMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Anne kızamık hastalığına karşı bağışık ise, kızamık antikorları gebelik döneminde bebeğe geçerek, doğumdan sonra aşı olacakları zamana kadar bebeği kızamık enfeksiyonuna karşı korumaktadır. Bu nedenle annenin kızamık hastalığına karşı bağışık olması bebeğin ilk yılda kızamık hastalığından korunmasında en önemli etkendir. 15-49 yaş kadınlarda kızamık seroprevalansının bilinmesi bağışıklama politikalarının geliştirilmesinde belirleyici bir veridir. Bu öngörü ile çalışmamızda Mersin il merkezinde 15-49 yaş kadınlarda kızamık seroprevalansı ve ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Kesitsel tipte planlanan bu çalışmanın evreni Mersin'in dört merkez ilçesinde yaşayan 15-49 yaş aralığındaki 270634 kadından oluşmaktadır. Minimum örneklem büyüklüğü; ±5 hata payı, %85 prevalans ile 392 olarak hesaplandı. Çalışmaya 400 kişinin alınmasına karar verildi. İlçelerden ve yaş gruplarından alınacak kişi sayısı çok aşamalı tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlendi. Serolojik analizlerde kızamık IgG antikorlarını ölçmek için NovaLisa Measles IgG ELISA (NovaTec Immunodiagnostica GmbH®) kiti kullanıldı. Verinin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, ki-kare analizi, binary logistik regresyon analizi ve classification and regression tree analizi (CART) kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p≤0.05 olarak kabul edildi. Çalışmaya yaş ortalaması 31.8±9.9 olan 400 kadın katıldı. Kadınların %25.7'sinde kızamık seropozitifliği tespit edildi. Seropozitiflik oranı 15-19 yaş grubunda %5.5, 20-24 yaş grubunda %20.0, 25-29 yaş grubunda %14.5, 30-34 yaş grubunda %23.0, 35-39 yaş grubunda %42.3, 40-44 yaş grubunda %42.3 ve 45-49 yaş grubunda %37.5 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
If the mother is immune to measles, measles antibodies are passed on to the baby during pregnancy and protect the baby against measles infection until they are vaccinated after birth. For this reason, the mother's immunity against measles is the most important factor in protecting the baby from measles in the first year. Knowing the measles seroprevalence in women aged 15-49 is a determining factor in the development of immunization policies. With this prediction, we aimed to investigate the seroprevalence of measles and related factors in women aged 15-49 in Mersin city center. The universe of this study, which is planned in cross-sectional type, consists of 270634 women between the ages of 15-49 living in four central districts of Mersin. The minimum sample size was calculated as 392 with ± 5 margin of error, 85% prevalence. It was decided to enroll 400 people to the study. The number of people to be taken from the districts and age groups was determined by the multi-stage stratified sampling method. NovaLisa Measles IgG ELISA (NovaTec Immunodiagnostica GmbH®) was used to measure measles IgG antibodies in serological analysis. In the analysis of the data; descriptive statistics, chi-square analysis, binary logistic regression analysis, and classification and regression tree analysis were used. Statistical significance level was accepted as p≤0.05. 400 women with a mean age of 31.8±9.9 participated in the study. Measles seropositivity was detected in 25.7% of the women. The seropositivity rate was 5.5% in the 15-19 age group, 20.0% in the 20-24 age group, 14.5% in the 25-29 age group, 23.0% in the 30-34 age group, 42.3% in the 35-39 age group, 42.3% in the 40-44 age group, and It was found to be 37.5% in the 45-49 age group.