Mersin il merkezinde 15-49 yaş kadınlarda boğmaca seroprevalansı ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Pertussis seroprevalence and related factors in 15-49 years old women in Mersin, Turkey
  1. Tez No: 944805
  2. Yazar: BURCU ECEM UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL BUĞDAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Boğmaca, özellikle erken bebeklik döneminde yüksek mortalite ve morbiditeye sahip akut, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Annenin boğmacaya karşı bağışıklığı varsa, aşılanamayacak kadar küçük bebekler doğumdan sonra boğmaca enfeksiyonuna karşı maternal immünite ile korunur. Bu çalışmanın amacı 15-49 yaş arası kadınlarda boğmaca seroprevalansını ve ilişkili faktörleri araştırmaktır. Kesitsel tipte olan çalışma Aralık 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında Mersin ilinde 15-49 yaş arası kadınlar üzerinde yürütülmüştür. Mersin'in dört merkez ilçesinde 15-49 yaş aralığında 282 047 kadın bulunmaktadır. Minumum örneklem büyüklüğü ±5 hata payı, %95 güven aralığı ve %30 prevalans ile 323 kişi olarak hesaplanmış olup, toplam 352 kadın çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmada, kan örneklerinden elde edilen serumda anti-PT IgG düzeyleri ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) yöntemi ile araştırılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ki-kare, binary logistik regresyon ve classification and regression tree (CART) analizleri kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p≤0.05 olarak kabul edilmiştir. Kadınların 150'sinde (%42.6) anti-PT IgG seropozitifliği tespit edildi. Kadınların yedisinde (%2.0) anti-PT IgG değeri 100'den yüksek olup akut enfeksiyona işaret etmekteydi. Okul aşılarını yaptırmayan veya yaptırdığını hatırlamayan kadınlarda seropozitiflik, okul aşılarını yaptıranlara göre 2.18 kat daha fazla bulundu. Bir sağlık çalışanı ile aynı evde yaşayan kadınlarda seropozitiflik, yaşamayanlara göre 1.78 kat daha fazla bulundu. Yenişehir ilçesindeki aile sağlığı merkezlerine kayıtlı olan kadınlara göre Mezitli ilçesindeki aile sağlığı merkezlerine kayıtlı olanlarda anti-PT IgG pozitifliği 3.05 kat ve Toroslar ilçesindeki aile sağlığı merkezlerine kayıtlı olanlarda 2.71 kat daha yüksek bulundu. Mersin il merkezinde doğan bebeklerin yarısından fazlası boğmacaya karşı tam korunmamaktadır. Yenidoğanları boğmacaya karşı korumak için en uygun ve ekonomik strateji, boğmaca kompanenti içeren bir aşı ile maternal bağışıklama yapılmasıdır. Birçok ülke boğmaca içeren aşıları uzun yıllardır gebelerde güvenle kullanmaktadır. Türkiye'de rutin gebelik bağışıklama programında yer alan Td aşısı yerine Tdap kullanılması, anneyi ve yenidoğanları boğmacadan korumak için uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Pertussis is an acute, contagious respiratory disease with high mortality and morbidity, especially during early infancy. If the mother has immunity against pertussis, newborns who are too young to be vaccinated are protected against pertussis infection through maternal immunity. This study aims to investigate the seroprevalence of pertussis and associated factors among women aged 15-49 years. This cross-sectional study was conducted between December 2023 and February 2024 in Mersin, Turkey, among women aged 15-49 years. There are 282 047 women aged 15-49 years in the four central districts of Mersin. The minimum sample size was calculated as 323 individuals with a ±5%margin of error, 95% confidence interval and 30% prevalence, and a total of 352 women were included in the study. Anti-PT IgG levels in blood samples were analyzed using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. Descriptive statistics, chi-square analysis, binary logistic regression analysis and classification and regression tree analysis (CART) were used to analyse the data.