Farklı renk rezin simanlar ile farklı abutment tiplerinin monolitik zirkonyanın final optik özelliklerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different color resin cements and different abutment types on the final optical properties of monolithic zirconia
- Tez No: 685574
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDANUR TURĞUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmanın amacı; yeni nesil 3Y-TZP monolitik zirkonya'ların (MZ), farklı dayanak tipleri ve farklı rezin siman renkleri ile birlikte optik özelliklerini değerlendirmektir. Çalışmamızda A1/LT MZ bloklar (IPS e.max ZirCAD, Ivoclar Vivadent) kullanıldı. Bloklardan kesme cihazı ile (Microcut 125 Low Speed Precision Cutter, Metkon) 1 mm kalınlığında örnekler elde edildi (N=30). Siman grupları; transparan (T), sarı (S) ve opak (O); dayanak grupları ise Grup Z (zirkonya), Grup H (hibrit), Grup T (titanyum) ve Grup AT (anodize titanyum-sarı) olarak belirlendi. Kolorimetre cihazı ile veneerlerin L0*, a0*, b0* değerleri; dayanaklar ile birlikte veneerlerin L1*, a1*, b1* değerleri ve siman uygulanmış veneerler ile dayanakların L2*, a2*, b2* değerleri kaydedildi. Renk farklılıkları; (∆E00*)1 (veneer ile dayanak+veneer), (∆E00*)2 (veneer ile dayanak+siman uygulanmış veneer) ve (∆E00*)3 (dayanak+veneer ile dayanak+siman uygulanmış veneer) CIEDE2000 formülüne göre hesaplandı. 2-yönlü ANOVA ve Eşleştirilmiş Örneklem T-Test ile istatistikleri yapıldı (p˂0.05). L*, a*, b* ve ∆E00* değerleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study; to evaluate the optical properties of new generation 3Y-TZP monolithic zirconia's (MZ), with different abutment types and different resin cement colors. A1/LT MZ blocks (IPS e.max ZirCAD, Ivoclar Vivadent) were used in our study. Samples (N=30) of 1mm thickness were obtained from blocks with a cutting device (Microcut 125 Low Speed Precision Cutter, Metkon). Cement groups; transparent (T), yellow (S) and opaque (O); abutment groups were determined as Group Z (zirconia), Group H (hybrid), Group T (titanium) and Group AT (anodized titanium-yellow). L0*, a0*, b0* values of veneers; L1*, a1*, b1* values of veneers with abutments and L2*, a2*, b2* values of cemented veneers with abutments were recorded with a colorimeter device. Color differences; (∆E00*)1 (veneer with abutment+veneer), (∆E00*)2 (veneer with abutment+cemented veneer) and (∆E00*)3 (abutment+veneer with abutment+cemented veneer) were calculated according to the CIEDE2000 formula. Statistics were made with 2- way ANOVA and Paired Sample T-Test (p˂0.05). Significant differences were found between L*, a*, b* and ∆E00* values (p0.05).