Periodontal sağlıklı kadınlarda menstrüel siklus fazlarına göre tükürük ve serum örneklerinde oksidatif stres parametrelerinin incelenmesi
Investigation of oxidative stress parameters in saliva and serum samples according to menstrual cycle phases in periodontally healthy women
  1. Tez No: 519063
  2. Yazar: MELTEM ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CİHAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı sistemik ve periodontal olarak sağlıklı bayan hastaların menstrual siklusun değişik fazlarında serum ve tükürüklerinden elde edilen TAS, TOS ve Tiyol Disülfit değerlerini biyokimyasal olarak incelemek ve bu değerlerin periodontal klinik parametreler ile ilişkisini saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde eğitim gören düzenli menstrual siklusa sahip, infertilite tedavisi görmemiş, oral kontraseptif kullanmayan sistemik ve periodontal sağlıklı 22 öğrenciden oluşturulmuştur. Çalışmaya dahil edilen bireyler siklus sürelerinin belirlenmesi ve ağız bakım alışkanlıklarının değerlendirilmesi için çalışma öncesi iki ay sürecince takip edildi ve sondalanabilir cep derinliği ölçümü yapıldı. Daha sonra periodontal açıdan sağlıklı bireylerin menstruasyon fazı (1.gün), ovulasyon fazı(14.gün) ve premenstruasyon fazı (21.gün)'de tükürük ve serum örnekleri alındı. Takiben basitleştirilmiş oral hijyen indeksi (BOHİ), gingival kanama indeksi (GKİ) ve modifiye dişeti indeksi(MDİ) ölçümleri aynı faz günlerinde saptandı. Tükürük ve serumda TAS, TOS ve Tiyol-disülfit miktarları her faz için saptandı. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra normal dağılım gösteren değişkenlerin zaman karşılaştırmalarında eşlendirilmiş tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında ise Newman Keuls çoklu karşılaştırma testi ile değerlendirildi. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin zaman karşılaştırmaları ise Friedman Testi ile değişkenlerin birbirleri ile ilişkilerini de Pearson korelasyon testi ile kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to biochemically investigate the TAS, TOS and thiol-disulfide values obtained from serum and saliva samples among systemically and periodontally healthy female patients in different phases of the menstrual cycle and to identify the correlation of these values with periodontal clinical parameters. MATERIAL AND METHOD: This study included 22 systemic and periodontally healthy students attending Ordu University Faculty of Dentistry with regular menstrual cycles, no treatment for infertility and no use of oral contraceptives. To determine the cycle durations of individuals included in the study and to assess oral hygiene habits, they were monitored for two months before the study and probeable pocket depth was measured. Later, healthy individuals in terms of periodontal health had saliva and serum samples taken in the menstruation phase (1st day), ovulation phase (14th day) and premenstruation phase (21st day). Then, the simplified oral hygiene index (SOHI), gingival bleeding index (GBI) and modified gingival index (MGI) measurements were performed on the same days. In saliva and serum, TAS, TOS and thiol-disulfide amounts were identified for each phase. Data were analyzed with descriptive statistical methods (mean, standard deviation), in addition to the one-way analysis of variance for time comparisons of variables with normal distribution and the Newman Keuls multiple comparison test for comparison of subgroups. Time comparisons of variables without normal distribution used the Friedman test, while the Pearson correlation test was used for correlations between variables.