Fibromiyalji hastalarında kas enerji tekniği'nin etkinliği
Efficacy of muscle energy technique in patients with fibromyalgia
  1. Tez No: 787649
  2. Yazar: SÜMEYYE CİLDAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE HANDAN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma fibromiyalji sendromlu (FMS) hastalarda servikal bölgeye uygulanan Kas Enerji Tekniği'nin (KET) solunum ve servikal kas kuvvet ve enduransı, ağrı şiddeti, servikal normal eklem hareket açıklığı, esneklik, yorgunluk şiddeti ve yeti yitimi üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya Gazimağusa bölgesinde yaşayan 25-60 yaş arasındaki 44 FMS'li birey alındı. FMS'li hastalara 3 hafta boyunca haftada 3 gün olmak üzere yüzeyel ısı sonrası üst trapez, skalen kaslar ve sternokloidomastoideus kasına KET tedavisi uygulandı. Solunum kas kuvvetleri maksimal inspiratuar ve ekspiratuar basınç (MİB ve MEB) ölçümleriyle, solunum kas enduransları Maksimum İstemli Ventilasyon (MVV) ölçümüyle, servikal kas kuvveti hand-held dinamometre ile, ağrı şiddetleri Görsel Analog Skalasıyla (GAS) değerlendirildi. Servikal kas enduransı, servikal eklem hareket açıklıkları (EHA) ve esneklikleri değerlendirildi. Yorgunluk düzeyleri Yorgunluk Şiddet Skalasıyla, yeti yitimi düzeyleri ise Revize Fibromiyalji Etki Anketiyle değerlendirildi. Tedavi sonrasında hastaların MEB değerlerinde, solunum ve servikal kas enduranslarında, sol lateral fleksör kas kuvvetinde, servikal EHA ve esneklik değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı. Ağrı, yorgunluk ve yeti yitimi düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldı (tüm p'ler
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of muscle energy technique (KET), applied to the cervical region on patients with fibromyalgia syndrome (FMS), on respiratory and cervical muscle strength and endurance, pain severity, cervical normal range of motion, flexibility, fatigue severity and disability. 44 FMS individuals, living in Famagusta region, between the ages of 25-60 were included in the study. KET treatment was applied to the upper trapezium, scalene muscles and sternocleidomastoideus muscle after superficial heat to FMS patients for 3 days a week, during 3 weeks. Respiratory muscle strengths were assessed by maximal inspiratory and expiratory pressure (MIB and MEB) measurements, respiratory muscle endurance was assessed by maximal voluntary ventilation (MVV), cervical muscle strength was assessed by hand-held dynamometer and pain intensity was measured with Visual Analogue Scale (GAS). Cervical muscle endurance, cervical range of motion (EHA) and flexibility were assessed. Fatigue levels were assessed by the Fatigue Severity Scale and disability levels by the Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire. After the treatment, a statistically significant increase was detected in patients' MEB values, respiratory and cervical muscle endurance, left lateral flexor muscle strength, cervical EHA and flexibility values.