Kurumsal nakit bulundurma politikalarına etki eden faktörler: Denizcilik işletmeleri üzerine finansal bir analiz
Determinants of corporate cash holding policies: A financial analysis on shipping companies
  1. Tez No: 685605
  2. Yazar: ESMA ÖNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, hisse senetleri New York Menkul Kıymetler Borsasında (NYSE) işlem gören denizyolu taşımacılık işletmelerinin nakit bulundurma politikalarına etki eden faktörlerin tespit edilmesidir. İşletmelerin yıllık verilerini içeren ve 2008-2019 dönemini kapsayan bir veri setinin kullanıldığı çalışmada, söz konusu dönemde hisse senetleri NYSE' de sürekli olarak işlem gören 17 denizyolu taşımacılık işletmesinin, nakit bulundurma politikalarını etkileyebileceği tahmin edilen çeşitli faktörler, kurulan model yardımıyla panel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre NYSE' de işlem gören denizyolu taşımacılık işletmelerinin nakit bulundurma politikaları üzerinde kârlılık ve sermaye harcamaları faktörlerinin pozitif, kaldıraç ve likidite faktörlerinin ise negatif yönlü etkileri vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the cash holding policies of maritime transport companies traded on the New York Stock Exchange (NYSE). In the study, an annual data set covering the period of 2008-2019 has been created and various factors that are estimated to affect the cash holding policies of 17 maritime transport companies which are listed in NYSE analyzed by panel data method. The results showed that, profitability and capital expenditure factors have a positive effect, while leverage and liquidity factors have a negative effect on the maritime companies in the NYSE.