Nakit bulundurma güdüsü belirleyicileri ve firma değeri ilişkisi: BİST imalat sanayii üzerinde ekonometrik bir uygulama
The relationship between cash holding determination and company value: An econometric Application on BIST manufacturing industry
- Tez No: 772944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı işletmelerin nakit bulundurma belirleyicileri ve bu belirleyicilerin firma değeri üzerindeki etkisinin incelenmesi için güncel ekonometrik modeller kurmaktır. Bu bağlamda Borsa İstanbul'da imalat sektöründe faaliyet gösteren 91 firmanın 2005-2020 dönemlerine ait üçer aylık verileri kullanılarak nakit bulundurma belirleyicilerinin tahmin edilmesi ve bu belirleyicilerin firma değerine etkisini gösterecek model kurulmuştur. Çalışmada iki model kurulmuş olup birinci modelde, imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların nakit bulundurma güdüsü belirleyicilerinin tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Kurulan ikinci modelde ise nakit bulundurma belirleyicilerinin firma değeri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Öncelikle değişkenler arası korelasyonun bulunmadığı tespit edilmiş ardından her değişken için birim kök testleri yapılmıştır. Çalışma panel veri analizi ile yapılmış olup her iki model için de yatay kesit bağımlılığını dikkate alan güçlü tahmincilerden olan Genişletilmiş Ortalama Grup Tahmincisi (AMG) kullanılmıştır. Genişletilmiş Ortalama Grup Tahmincisi (AMG)'nin yatay kesit bağımlılığını dikkate alarak sonuçlar üretmesi nedeniyle değişkenlere yatay kesit bağımlılığı ön testleri yapılmamıştır. Analizden elde edilen bulgular değerlendirildiğinde örnekleme dahil edilen işletmelerin model 1'de incelenen nakit bulundurma güdüsünü olumlu etkileyen faktörler nakit akışı, Araştırma geliştirme harcamaları iken negatif etkileyen faktörler ise duran varlık/toplam varlık oranı ile işletme büyüklüğü olarak tespit edilmiştir. Model 2'de incelenen nakit bulundurma güdüsü ve firma değeri ilişkisinde nakit akışı ile firma değeri ilişkisi pozitif olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to establish current econometric models to examine the cash holding determinants of enterprises and the effects of these determinants on firm value. In this context, a model has been established to estimate the cash holding determinants by using the quarterly data of 91 companies operating in the manufacturing sector in Borsa Istanbul for the period 2005-2020 and to show the effect of these determinants on the firm value. Two models were established in the study, and in the first model, it was aimed to predict the determinants of cash holding motivation of companies operating in the manufacturing sector. In the second model, the effect of cash holding determinants on firm value was examined. First, it was determined that there was no correlation between the variables, and then unit root tests were performed for each variable. The study was conducted with panel data analysis and the Extended Mean Group Estimator (AMG), which is one of the strong estimators that takes into account the cross-section dependence, was used for both models. Since the Extended Mean Group Estimator (AMG) produces results by taking into account the cross-sectional dependence, preliminary tests of the cross-section dependence on the variables were not performed. When the findings obtained from the analysis are evaluated, the factors that positively affect the cash holding motivation of the enterprises included in the sample, which are examined in model 1, are determined as cash flow and RveD expenditures, while the factors that affect negatively are fixed assets/total assets ratio and business size. In the relationship between cash holding motive and firm value examined in Model 2, the relation between cash flow and firm value was found to be positive.