A career recommendation framework to high school studentsusing similar freshman students
Öğrenciler için mümkün en iyi kariyer seçimini tahmin etmek vetavsiye etmek
  1. Tez No: 685674
  2. Yazar: SAAD SHAHID SALEEM ANSARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, lise öğrencileri ile üniversite öğrencileri arasındaki bağlantıların ve benzerliklerin keşfedilmesi hedeflenmiştir. Lise öğrencilerinin akademik başarıları, becerileri ve ilgi alanları dikkate alınarak, üniversiteye girdiklerinde ilgili çalışmaları sürdürmeleri için bir öneri sağlamaya çalışılmıştır. Bu tezdeki öğrencilerden toplanan veriler, meslek alanını seçmek üzere olan lise öğrencileri ve çeşitli kurumlarda okuyan üniversite öğrencileridir. Bu çalışmanın yapılmasının ana amacı, birçok öğrencinin beğenilerine göre kariyer planlaması yapmaması, aksine ya toplum baskısı (Asya bölgesinde sıklıkla görülmektedir) ya da başka sebeplerden ötürü farklı bir kariyer seçmeleridir. Büyük Veri analizi kullanılarak bu belirsizlik ortadan kaldırılabilir ve öğrenciler hayal ettikleri veya onlara en uygun olan kariyerlere ulaşabilirler. Hedeflenen amaç, anadal değişikliğini ve eğitim programının belirlenmesini etkileyen faktörleri ve ayrıca anadal değişikliğine ve eğitim programı seçimine neden olan çeşitli dış faktörlerin etkisini araştırmaktır. Çalışmada kullanılan bağımsız değişkenler yaş, beceriler, akademik performans puanı, müfredat dışı faaliyet katılımları, çeşitli bölümlerdeki ilgi alanları (örneğin hukuk) da dahil olmak üzere çeşitli verilerdir. Kullanılan modeller, tahminlerde bulunmada hangi parametrelerin gerçekten kritik olduğunu belirlemek ve öğrencilerin kendileri için uygun olan profesyonel yolda ilerlemelerine yardımcı olmak için hangi değişkenlerin genellikle en faydalı sonucu verdiğine karar vermek için geliştirildi.
Özet (Çeviri)
The reason for this thesis is to explore the connections or similarities between high school students and university students. The features and their performance factors would include suggestions for high school students to seek the required further education when they reach the university. The data that were collected from the students in this thesis were high school valedictorians who were about to choose the field of profession and university students studying in various institutions. The main purpose of doing this is because many students don't pursue a career according to their liking, they either choose some other career due to social pressure (Which happens mostly in Asia) and many other reasons. Using Big Data, the uncertainty can be removed and students can pursue their dream careers or the ones in which they are most suited. The goal was to investigate the factors which impact the change of major and the determination of program of study and the effect of various external factors prompting the change of major and the choice of a program of study. The autonomous factors were: age, skills, academic performance score, extra-curricular activities participation, interests in various departments i.e law, or many others. Prediction models were developed to identify which parameters were indeed critical in making predictions and to illuminate which variables were often best utilized to help them find a professional path that is convenient for them.