Eğitim psikolojisi perspektifinden uzlaşmacı iletişim dilinin (UİD) öğretmenlere kazandırılmasında mobil bir uygulama önerisi
A mobile application proposal to introduce conciliatory communication language (CCL) to teachers from the perspective of educational psychology
  1. Tez No: 944374
  2. Yazar: AYŞE ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitim psikolojisi perspektifinden uzlaşmacı iletişim dilinin (ÜİD) öğretmenlere kazandırılmasına yönelik mobil bir uygulama geliştirmek ve bu uygulamanın etkililiğini değerlendirmektir. Araştırma, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı İstanbul ili Üsküdar ilçesinde bulunan kız meslek liselerinde görev yapan 9 deney ve 9 kontrol grubu olmak üzere toplam 18 öğretmen ve yöneticiden oluşan bir çalışma grubuyla yürütülmüştür. Araştırmada nitel ve nicel verilerin bir arada kullanılması nedeniyle karma araştırma modeli benimsenmiştir. Çalışma üç aşamalı bir süreç izleyerek gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, içerik ve uygulama geliştirme sürecine yönelik ihtiyaçları belirlemek amacıyla nitel yöntemler kullanılmıştır. Bu kapsamda, 14-18 yaş arasındaki 265 kız meslek lisesi öğrencisiyle betimsel bir çalışma ve öğretmenlerle odak grup görüşmesi yapılmıştır. Öğrencilerden, eğitim hayatları boyunca öğretmenlerinden duydukları ve unutamadıkları olumlu ve olumsuz ifadeleri belirtmeleri istenmiş, bu ifadeler kategorilendirilerek temalar oluşturulmuştur. Odak grup görüşmesine katılan öğretmenler, aynı okulda farklı alan, branş, cinsiyet, yaş ve görevde bulunan 35-60 yaş arasındaki bireylerden oluşmaktadır. Bu görüşmelerde, öğretmenlerin kendi eğitim hayatlarında karşılaştıkları öğretmen tutumları, olumlu ve olumsuz iletişim deneyimleri ve kariyer yönelimine ilişkin görüşleri incelenmiş, elde edilen veriler analiz edilerek temalar belirlenmiştir. Çalışmanın uygulama geliştirme aşamasında, ilgili literatür taranmış, kullanılabilecek yöntemler ve alıştırmalar belirlenerek modüller tasarlanmıştır. Öğrenci ve öğretmen görüşlerinden elde edilen bulgular, modüllerin içeriğini şekillendirmede temel oluşturmuştur. Geliştirilen ilk modül, uzman görüşleri alındıktan sonra uygulamaya konulmuş ve test edilmiştir. Daha sonra beş ek modül daha entegre edilerek uygulama tamamlanmıştır. Uygulama aşamasında öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Deney grubundaki öğretmenler, öntest sonrasında 6 hafta süren ve her hafta bir modülü aktif edilen mobil veya web tabanlı“Uzlaşmacı İletişim Dili Eğitimi”programına bireysel olarak katılmıştır. Aldıkları eğitim süresince deney grubundan gözlem, rapor ve görüşlerini yazılı veya sözlü olarak iletmeleri istenmiştir Eğitim tamamlandıktan sonra sontest uygulanmış ve bireysel görüşmeler yapılarak programın etkililiğine dair daha ayrıntılı veriler toplanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir eğitim verilmeden yalnızca öntest ve 6 hafta sonunda sontest uygulanmıştır. Nicel veriler betimleyici istatistikler, t-testi ve Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiş, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma bulguları, alan yazın çerçevesinde tartışılmış ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda, uzlaşmacı iletişim dili eğitim programının öğretmenlerin mesleki gelişimine entegrasyonu konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a mobile application designed to equip teachers with a Conciliatory Communication Language (CCL) from the perspective of educational psychology and to evaluate its effectiveness. The research was conducted with a study group consisting of a total of 18 teachers and administrators, including 9 in the experimental group and 9 in the control group, working in girls' vocational high schools affiliated with the Turkish Ministry of National Education in the Üsküdar district of Istanbul. A mixed-methods research design was adopted, integrating both qualitative and quantitative data. The study was conducted in three phases. In the first phase, qualitative methods were employed to identify the needs in the content and application development process. Accordingly, a descriptive study was conducted with 265 female vocational high school students aged 14-18, along with a focus group discussion with teachers. The students were asked to recall positive and negative statements made by their teachers throughout their education. These statements were categorized, and thematic analysis was performed. The teachers who participated in the focus group interviews consisted of individuals between the ages of 35 and 60 in different fields, branches, genders, ages and positions in the same school. In these interviews, teachers' views on teacher attitudes, positive and negative communication experiences and career orientation that they encountered in their own educational lives were examined, and the data obtained were analyzed and themes were determined. In the application development phase of the study, the relevant literature was reviewed and the modules were designed by identifying the methods and exercises that could be used. The findings obtained from student and teacher opinions formed the basis for shaping the content of the modules. The first module was put into practice and tested after receiving expert opinions. Then, five additional modules were integrated and the implementation was completed. In the implementation phase, a quasi-experimental model with pretest-posttest control group was used. The teachers in the experimental group participated individually in the mobile or web-based“Conciliatory Communication Language Training”program, which lasted 6 weeks after the pre-test and one module was activated each week. During the training, the experimental group was asked to submit their observations, reports and opinions in writing or orally. After the training was completed, a post-test was administered and more detailed data on the effectiveness of the program were collected through individual interviews. In the control group, only a pre-test and a post-test were administered at the end of 6 weeks without any training. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics, t-test and Mann-Whitney U test, while qualitative data were analyzed using content analysis. The findings of the study were discussed within the framework of the literature and in line with the results obtained, recommendations were presented for the integration of the conciliatory communication language training program into the professional development of teachers.