İki bin yirmi bir yılında Gaziantep adli toksikoloji laboratuvarı'na gönderilen narkotik olgularda yeni psikoaktif maddelerin analizi
Analysis of new psychoactive substances in narcotic cases sent to Gaziantep forensic toxicology laboratory in TWO thousand twenty one
  1. Tez No: 685693
  2. Yazar: MUSTAFA UĞUR ŞAŞTIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKBABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yeni Psikoaktif maddeler (NPS) Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından“saf halde veya preparat formunda suistimal edilen, Uyuşturucu İlaçlara ait Sözleşme (1961) veya Psikotrop Maddeler Sözleşmesi (1971) tarafından kontrol edilmeyen, fakat halk sağlığı açısından tehdit oluşturan maddeler”olarak tanımlamıştır.“Yeni”terimi maddenin yeni sentezlenmiş olması gerekliliğini değil, yıllar önce sentezlenmiş olsa da, maddenin piyasaya yakın zamanda sürülmüş olmasını ifade eder. NPS olarak sınıflandırılan çok sayıda madde olması, bu maddelerin uyuşturucu piyasasına giriş ve çıkışının hızlı olması, kullanıcıların maddelerin içeriği konusunda yanlış bilgi sahibi olması veya maddenin içeriği konusunda hiç bilgisinin olmaması, değişken ve sıklıkla bilinmeyen potense sahip olmaları gibi etkileri ve riskleri göz önüne alındığında büyük bir tehlike arz etmektedirler. Çalışmamızda uyuşturucu/uyarıcı madde tetkiki için savcılık veya mahkemelerce kolluk kuvvetleri aracılığıyla Gaziantep Üniversitesi Adli Toksikoloji laboratuvarımıza gönderilen 250 katılımcının idrar ve kan örneklerinden sıvı kromotografi ardışık kütle spektrometrisi (LC/MS/MS) cihazında yapılacak kantitatif analizle NPS olarak kabul edilen 5F-EMB PICA, MDMB-4-en PINACA, İsotonitazen, 3-Floroamfetamin, 2-Metilamfetamin, Flualprazolam maddelerinin 2021 yılında toplam 3 aylık süredeki kullanım sıklığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu analiz dışında kullanıcılara uyuşturucu kullanım alışkanlıklarıyla ilgili sorular içeren bir anket uygulanmıştır. Çalışmaya katılan gönüllülerin % 94'ünün erkek, yaş ortalamasının 28,2 ± 6,37, madde kullanımına başlama yaşlarının ortalamasının 19,51 ± 7,25, yıl bazında madde kullanım sürelerinin 6,34 ± 5,77 olduğu tespit edilmiştir. 250 gönüllünün % 18,4'ünde MDMB-4-en PINACA maddesi tespit edilmiş, çalışma kapsamındaki diğer NPS grubu maddelere rastlanmamıştır. Tüm idrar örneklerinin % 18, kan örneklerinin % 12,4'ünde MDMB-4-en PINACA tespit edilmiştir. Literatürde hakkında fazla bilgi bulunmayan MDMB-4-en PINACA maddesinin kısa bir zaman diliminde de olsa bölgemizdeki kullanım sıklığını belirlemesi açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz. Bu maddenin, toksikolojik inceleme yapan laboratuvarların sistematiklerine eklenmesi gerektiğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
New Psychoactive substances (NPS) are defined by the United Nations Office on Drugs and Crime as“substances that are abused in pure form or in preparation, not controlled by the Convention on Narcotic Drugs (1961) or the Convention on Psychotropic Substances (1971), but posing a threat to public health”. . The term“new”does not mean that the substance must have been newly synthesized, but rather that the substance has been put on the market recently, even though it was synthesized many years ago. Considering the large number of substances classified as NPS, the rapid entry and exit of these substances into the drug market, the users' misinformation about the substance's content or no knowledge of the substance's content, and the varying and often unknown potency of the substance, it is a big deal. they are dangerous. In our study, the 5F-EMB PICA, which was accepted as NPS by the quantitative analysis to be performed on the liquid chromatography sequential mass spectrometry (LC/MS/MS) device, from the urine and blood samples of 250 participants sent to our Gaziantep University Forensic Toxicology laboratory by the prosecutor's office or the courts for drug/stimulant investigation. It was aimed to determine the frequency of use of MDMB- 4-en PINACA, Isotonitazen, 3-Fluoroamphetamine, 2-Methylamphetamine, Flualprazolam in 2021 for a total of 3 months. Apart from this analysis, a questionnaire including questions about drug use habits was applied to the users. It was determined that 94% of the volunteers participating in the study were male, the average age was 28.2 ± 6.37, the average age of starting substance use was 19.51 ± 7.25, and the duration of substance use was 6.34 ± 5.77 on a yearly basis. MDMB-4-en PINACA substance was detected in 18.4% of 250 volunteers, and other NPS group substances within the scope of the study were not found. MDMB-4-en PINACA was detected in 18% of all urine samples and 12.4% of blood samples. We think that MDMB-4-en PINACA substance, about which there is not much information in the literature, is important in terms of determining the frequency of use in our region, even in a short period of time. We believe that this substance should be added to the systematics of laboratories carrying out toxicological examinations.