Genç erkek hentbolcuların, alt ekstremitelerine yönelik, instabil zemin üzerinde uygulanan propriyoseptif ve nöromüsküler egzersizlerin tek bacak dikey sıçrama performansı ve bacak kuvveti üzerindeki etkisi
The effect of proprioceptive and neuromuscular exercises applied on unstable surface, on the lower limbs of young male handball players' single leg vertical jumping performance and leg strength
- Tez No: 685692
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE FİLİZ ÇAMLIGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Propriyoseptif egzersizler, genç sporcularda yaralanmaların önlenmesi ve atletik performansın gelişimi için önem taşımaktadır. Yapılan çalışmalarda propriyoseptif egzersizlerin sporcuların motorik özelliklerine olumlu etki ettiği gösterilmiştir. Bu tezin amacı instabil zeminde uygulanan, propriyoseptif ve nöromüsküler koordinasyon antrenman programının, tek bacak dikey sıçrama performansı ve bacak kuvvetine etkisini incelemektir. Gereç ve yöntem: Araştırmaya, antrenman grubu (AG) ve kontrol grubu (KG) olarak toplam 22 kişi (yaş: 15,86±1,08 yıl; boy: 181,25±6,75 cm; vücut ağırlığı: 75,10±13,74 kg) katılmıştır. AG (n=10) ve KG (n=12) en az üç yıl lisanslı hentbol oynayan farklı hentbol takımı oyuncularından oluşturulmuştur. KG (n=12) ise klasik hentbol antrenmanı yapan sporculardan oluşturulmuştur. Antrenman grubu 8 haftada, haftada 3 gün ve 2 saat süreyle toplam 24 antrenmana katılmıştır. Katılımcıların ön-son testlerinde dikey sıçrama ve bacak kuvveti ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Proprioceptive exercises are important for the prevention of injuries and the development of athletic performance in young athletes. Studies have shown that proprioceptive exercises have a positive effect on the motor capabilities of athletes. The aim of the thesis is to examine the effect of proprioceptive and neuromuscular coordination training program on single leg vertical jump performance and leg strength, which will be applied on the unstable surface. Material and methods: A total of 22 subjects (age: 15.86±1.08 years; height: 181.25±6.75 cm; weight: 75.10±13.74 kg) participated in our research as the training group (TG) and the control group (CG). TG (n=10) and CG (n=12) were formed from different handball team players who played handball for at least three years. KG (n=12) was composed of athletes doing classical handball training. The training group participated in a total of 24 training sessions in an 8-week period, 3 days in a week, lasted for 2 hours. Vertical jump and leg strength measurements were taken in the pre-post tests of the participants.