Investigating preschool children's parents' perception of problematic media use and internet parenting styles in terms of various demographics
Okul öncesı çocukların ebeveynlerinin problemli medya kullanımı ve internet ebeveynlik stillerine ilişkin algılarının çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesi
- Tez No: 877315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çocuklar dijital medyayı belirgin biçimde daha erken zamanda kullanmaya başlamaktadır. Ekran kullanımı hem küçük çocuklar hem de yetişkinler arasında hızla artmaktadır. Araştırmalar, erken çocukluk dönemindeki ekran kullanımında ebeveynlerin oynadığı rolün önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların ekran kullanımını ve ebeveynlerinin stillerini ve bu konudaki rollerini incelemektir. Araştırma, okul öncesi dönemdeki çocukların problemli medya kullanımını ve ebeveynlerinin internet ebeveynlik stilleri arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin altındaki nedenleri anlamak amacıyla iki aşamadan oluşmaktadır. Çalışmada, sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. İlk aşamada, problemli medya kullanımı ölçeği ve internet ebeveynlik stilleri ölçeği ile birlikte araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu, 228 katılımcıya uygulanmıştır. Nicel sonuçlara dayanarak, amaçlı örnekleme yapılarak 9 katılımcı belirlenmiş ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, problemli medya kullanımı ile internet ebeveynlik stilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığını göstermektedir. Ancak, çocuğun ekran başında geçirdiği zamanın artmasıyla problemli medya kullanımı puanlarında farklılıklar gözlemlenmiştir. Okul öncesi dönemdeki çocukların, ebeveynleri meşgulken veya seyahat sırasında ekran kullanmaları, YouTube izlemeyi tercih etmeleri, dijital medya cihazlarını tek başlarına kullanmaları, ekranı kapatmaya karşı direnç göstermeleri, ekran içeriğini oyun ve oyuncak tercihlerine yansıtmaları ve ekran zamanı ile yatma saati arasındaki sürenin azalması gibi durumlarda problemli medya kullanımı puanlarında artış görülmüştür. Ayrıca, ebeveyn ekran süresinin artması ve çocukların problemli medya kullanımı puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bununla birlikte, araştırmaya katılan ebeveynler, çocuklarının ekran süresinin fazla olduğunu düşünüyorlarsa, problemli medya kullanımı ve internet ebeveynlik stilleri puanlarında farklılık olduğu görülmüştür. Görüşmelerin bulgularına göre, alternatif etkinliklerin mevcut olduğu durumlarda ebeveynlerin ve çocukların ekrana daha az ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Bu çalışma, problemli medya kullanımı, internet ebeveynlik stilleri ve çocukların ekran kullanımı altında yatan nedenleri derinlemesine anlama açısından önemli bir katkı sağlamaktadır. Okul öncesi çocuklarda sağlıklı ekran medya kullanımını teşvik etme konusunda eğitimciler ve ebeveynler için önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Children start to use digital media at significantly younger ages. Screen usage is rapidly increasing among both young children and adults. Research emphasizes the importance of parental involvement in screen usage during early childhood. The aim of this study is to examine the problematic media use of preschool children and their parents' styles and roles in this regard. The research consists of two phases to understand the relationship between problematic media use (PMU) in preschool children and their parents' internet parenting styles, as well as the underlying reasons. Sequential explanatory design was employed in the study. In the first stage, a demographic information form, problematic media use scale, and internet parenting styles scale were conducted to 228 participants. Based on quantitative results, purposive sampling was used to select 9 participants, and semi-structured interviews were conducted. The results indicate that there is no significant association between PMU and internet parenting styles which demonstrate that parental styles do not serve as predictors for children's PMU However, higher problematic media use scores were observed as the time spent by the child in front of the screen increased. Children showed problematic media use, as perceived by their parents, when they used screens occasionally during travel, while their parents were busy, preferred watching YouTube, used digital media devices alone, resisted turning off the screen, reflected screen content in their choices of games and toys, and had shorter period between screen time and bedtime compared to the ones that never used. Additionally, results indicated that as parents' daily screen time increased, their children were more likely to have PMU tendencies. Moreover, children whose parents perceived their children's screen time as excessive had higher PMU scores. Additionally parental control and warmth scores were negatively associated with parent's perception of excessive screen time. According to the findings of the interviews, parents and children had less screen time when alternative activities were available. This study makes a significant contribution to understanding the underlying reasons for problematic media use, internet parenting styles, and children's screen usage. It provides important insights for educators and parents in promoting healthy screen media use among preschool children.