Hatim et-Tai ve Hassan b. Sabit'in şiirlerinde insani değerler
  1. Tez No: 685739
  2. Yazar: FECİR BEGDEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, eski Arap edebiyatının önemli şairlerinden olan Hâtim et-Tâî (ö. 578 [?]) ve Hassân b. Sâbit (ö. 60/680 [?]) ele alınmaktadır. Bunun yanı sıra içinde yetiştikleri çevre detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bunlar, şiirlerinde güzel ahlakı savundukları için yüce değerleri müdafaa eden şairler olarak bilinmektedirler. İslam'ın da bu değerleri onaylayıp benimsediğini bildiğimiz için bu tür şairlerin araştırması önem arz etmektedir. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Girişte genel olarak insani değerler ve özel olarak da dini değerler incelenmektedir. Birinci bölümde Hâtim et-Tâî'nin hayatı, divanında yer alan insani değerler ve şiirlerinin özellikleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde Hassân b. Sâbit'in hayatı, divanındaki insani değerler ve İslam'ın şiirine olan etkisi işlenmektedir. Sonuç kısmında ise araştırma neticesinde varılan sonuçlara ve konu ile ilgili ilgili önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the poetry of Hatim Al-Tai and Hassan bin Thabet who are two of the most prominent poets of ancient Arabic literature. It explores their environment and its private and public circumstances. They are among the leading poets who promoted noble morals. Therefore, I have pointed out the importance of studying poets like those to illuminate that Islam has approved and reassured these values. I have divided the thesis into an introduction, two chapters, and a conclusion. In the introduction, I talked about human values in general and religious values in particular. The first chapter is divided into three sections, in which I have searched the life of Hatim Al-Tai. In addition, I mentioned the human values that his poetry includes. I have also discussed the similarities between the values in his poetry and Islam. The second chapter was also divided into three sections, where I have discussed Hassan's life, the values in his poetry, and the impact of Islam on his poetry. In conclusion, we mentioned the most important results and recommendations.