دراسة الصحة النفسية لدى معلم اللغة العربية لغير الناطقين بها
Yabancılara Arapça öğreten öğretmenlerin psikolojik sağlığı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 685738
  2. Yazar: REEM FAHD ALMOULA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUH SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma yabancılara Arapça öğreten öğretmenin psikolojik sağlığının önemini ortaya koymayı hedeflemektedir. Aynı zamanda Arap Dünyasının içinde ve dışındaki yabancılara Arapça öğretiminin kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma psiklolojik ekollerin fertlerin psikolojik sağlığı meselesine bakışlarını, bu meselenin fertlerin ve toplumların davranışlarına etkisini ve öğretmenin psikolojik sağlığı meselesinin hem ferdin verimliliğine hem de toplumun ve devletin başarısına etkisini araştırmaktadır. Bu araştırma; kaynakları, performansa etkisi ve onlardan kaçınma yöntemleri bakımından öğretmenin çalıştığı ortamda karaşılaşabileceği psikolojik sorunlara yoğunlaşmaktadır. Bunun yanısıra bu araştırma öğretmenin psikolojik sağlığı meselesinde yabancılara Arapça öğreten öğretmenler özelinde yabancılara Arapça öğretim konusunu ele aldı. İstenen hedeflere ulaşmak için önceden yapılan araştırmalardan istifade edildi ve etkileşimde ortaya çıkan muhtelif durumlar arasında birçok mukayeseler yapıldı. Aynı zamanda öğretmenin karşılaştığı psiklojik baskıların seviyeleri, onun psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkileyen faktörleri ve bu sağlığı iyileştirme yöntemeleri araştırıldı. Son olarak bu araştırmanın özel sonuçlarını çıkartmak ve önerilerde bulunmak için anket şeklinde bir bilimsel uygulama yapıldı. Bir bütün olarak araştırma, yabancılara Arapça öğreten öğretmenin psikolojik sorunlarının sebeblerini ortaya çıkarmak ve bu sorunların öğretmenin performansına etkisini belirtmek ve onlara çözüm bulmak için yapılan bir çalışmadan ibarettir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to clarify the importance of psychological health for non-native speakers of Arabic and to increase the efficiency of teaching Arabic to foreigners, whether inside or outside the Arab world. This research deals with the view of psychology schools on the issue of mental health of individuals and the effect of this issue on the behavior of the individual and society, and then its effect on individual productivity and the success of society. It also focuses on the psychological problems that the teacher may face in his work environment, and reveals the sources of these problems and their impact on his performance and how to avoid them. Then he discusses the topic of teaching Arabic to non-native speakers in order for the research to focus on the issue of mental health for non-native Arabic teachers and not other teachers. In order to reach the required goals, previous studies were used and many comparisons were made between different cases. At the same time, the levels of psychological stress that the teacher faces and the factors that negatively affect his mental health were studied. In the end, a practical study in the form of a questionnaire was conducted to reach the results of the research and present a set of recommendations. This research is an attempt to uncover the causes of psychological problems of the Arabic teacher and their effect on his performance, and then try to find solutions to these problems.