Sivas'ta görev yapan din görevlilerinin sigara içme davranışlarının belirlenmesi
Determination of smoking behaviors of religious officials working in si̇vas
- Tez No: 685771
- Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL, DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM NEMMEZİ KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dini inanç ve tutumlar, bireylerin sağlığı etkileyebilecek olumsuz davranışlardan kaçınmalarına yardımcı olarak sağlıklı bir yaşama katkıda bulunabilir. Bu bakımdan din adamları topluma model olarak sigara kontrolünde önemli rol oynayabilirler.Bu çalışma, Sivas ilinde görev yapan din görevlilerinin sigara içme durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu tanımlayıcı ve analitik araştırmada Sivas ilinde görev yapan din görevlilerine anket uygulanmıştır . Çalışmamızdan elde edilen veriler SPSS 22.0 programına yüklenerek verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik, aritmetik ortalama, minimum maksimum, ortanca, çeyreklikler arası genişlik verilmiştir. Kategorik değişenler için sayı ve % verilmiştir. İstatiksel analizde Mann Whitney U Testi Ki-Kare testi ve Fisher Exact testi verilmiştir. p˂ 0.05 anlamlı kabul edilmiştir.Din görevlilerinin %20'si ( imamların %21'i müezzinlerin %20'si ) sigara kullanıyor. Sigara kullananların %46'sı çok az bağımlı %26'sı az bağımlıdır. Sigara kullananların %40'ı son 1 yıl içinde %88'i hayatlarında en az bir kez sigarayı bırakmayı denemiş.Şu an sigara kullanmakta olanların %72'si önümüzdeki altı ay içinde sigarayı bırakmayı düşünmektedir.Meslekleri dolayısıyla topluma rol model olan din görevlilerinde sigarayı bırakmaya yönelik çalışma yapılması sigara bağımlılığı ile mücadelenin başarısına önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Religious beliefs and attitudes can contribute to a healthy life by helping individuals avoid negative behaviors that may affect health. In this respect, clergy can play an important role in smoking control as a model for society. This study was conducted to determine the smoking status of religious officials working in Sivas. In this descriptive and analytical research, a questionnaire was applied to religious officials working in Sivas. The data obtained from our study were loaded into the SPSS 22.0 program and descriptive statistics, arithmetic mean, minimum maximum, median, and interquartile width were given in the evaluation of the data. Number and% are given for categorical variables. In the statistical analysis, Mann Whitney U Test Chi-Square test and Fisher Exact test were used. p˂ 0.05 was considered significant 20% of religious officials (21% of imams and 20% of muezzins) smoke. 46% of smokers are slightly addicted and 26% are slightly addicted. 40% of smokers, 88% of them have tried to quit smoking at least once in their life in the last 1 year. 72% of current smokers are in the next six months. He plans to quit smoking within a month. Conducting studies to quit smoking among religious officials, who are role models for the society due to their profession, will contribute significantly to the success of the fight against smoking addiction.