İngilizce öğretmenlerinin öğretim programlarındaki değişime uyum süreci
Adaptation process of English language teachers to curriculum change
  1. Tez No: 685772
  2. Yazar: YASEMİN KARSANTIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESED YAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu araştırmanın amacı; İngilizce öğretmenlerinin öğretim programlarındaki değişime uyum sürecini incelemektir. Karma yöntem araştırma desenlerinden açıklayıcı sıralı karma desene göre tasarlanan araştırmada önce öğretmenlerin öğretim programlarındaki değişime uyum düzeyleri belirlenmiş; ardından Öğretim Programlarındaki Değişime Uyum ölçeğinden aldıkları puanlar bakımından alt ve üst gruplarda olan öğretmenlerin uyum süreci derinlemesine incelenmiştir. Nicel boyutta araştırmanın örneklemini Trabzon ilinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerindeki resmi okullarda görev yapan 241 İngilizce öğretmeni; nitel boyutta ise nicel boyuta da katılmış olan 34 İngilizce öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak üzere araştırmacı tarafından geliştirilen Öğretim Programlarındaki Değişime Uyum Ölçeği ve yarı yapılandırılmış bireysel görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplamak için gerekli izinlerin alınmasının ardından veriler 2020-2021 güz ve bahar yarıyılında toplanmıştır. Verilerin analizi için nicel boyutta betimleyici ve yordayıcı istatistiklerden; nitel boyutta ise içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda İngilizce öğretmenlerinin öğretim programlarındaki değişime uyum düzeyi algılarının yüksek olduğu görülmüştür. Ölçekten aldıkları puan bakımından alt ve üst grupta olan öğretmenlerin öğretim programlarındaki değişime uyum süreçleri ise başlama, uygulama ve sürdürme aşamalarında benzer özellikler taşımakla birlikte; alt grupta olan öğretmenlerin uyum sürecinde yenilenen öğretim programlarını incelememe, program değişikliklerine yönelik daha olumsuz duygulara sahip olma gibi faktörler bakımından farklılaştığı ortaya konulmuştur. Bu bakımdan nicel ve nitel bulguların birbirlerini çoğu noktada (işbirliğine verilen önem, değişim farkındalığı gibi) desteklediği görülmüştür. Araştırma bulgularının öğretmenlerin öğretim programlarındaki değişime uyum düzeyi ve uyum sürecini bir bütün olarak ele alması yönüyle program geliştirme alanına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research was to investigate the adaptation process of English language teachers to curriculum change. The research, conducted in the mixed-methods sequential explanatory design, firstly identified teachers' adaptation levels to curriculum change; afterwards, elaborately examined adaptation process of the teachers classified under the upper and lower quartile groups in terms of the scores they obtained from Adaptation to Curriculum Change scale. The sample in the quantitative part included 241 English language teachers working at primary, middle and secondary state schools in Trabzon among whom 34 English language teachers participated in the qualitative part of the research. Adaptation to Curriculum Change scale and semi-structured individual interview form which were developed by the researcher were utilized to collect data. Data were collected in 2020-2021 fall and spring semester. The data were analyzed with descriptive and inferential statistics for quantitative data and with content analysis for qualitative data. The results demonstrated that teachers' perceived adaptation level of curriculum change was high. Although adaptation process of the teachers classified in the higher and lower groups showed similarity in the initiation, implementation and continuation stages of change, the teachers in the lower group were revealed to differentiate on the factors such as not analyzing the renewed curriculum and having more negative feelings towards curriculum change. The qualitative results corroborated quantitative results in most cases such as collaboration and awareness of change. The results are expected to contribute for addressing teachers' adaptation level and process of curriculum change in an integrated way.