Sağlıkta kalite standartları kapsamında ağız ve diş sağlığı merkezlerinde/hastanelerinde risk değerlendirmesi
- Tez No: 685793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada stoklarda muhasebede hata, hile ve manipülasyonların önlenmesinde iç denetimin rolü araştırılmıştır. Bu bağlamda literatürde yer alan bu konuya ilişkin çalışmalar irdelenerek konunun sağlık kurumlarında mal/malzeme ve dayanıklı taşınır kontrolündeki önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Özel bir ağız ve diş sağlığı hastanesinde iç denetim uygulaması yapılmış, örnek bir risk raporu oluşturulmuş ve uygulamada elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda stoklarda muhasebede hata, hile ve manipülasyonların önlenmesinde iç denetimin rolüne ilişkin tespitler yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of internal audit in preventing accounting errors, frauds and manipulations in inventory was investigated. In this context, the importance of the issue in inventory management has been tried to be emphasized by examining national and international regulations. An internal audit was carried out in a private oral and dental health hospital, a sample risk report was prepared and the findings obtained in the practice were evaluated. As a result of the study, determinations and recommendations were made regarding the role of internal audit in preventing accounting errors, frauds and manipulations in Inventorys.