Family business succession planning in the Gambia textile market
Gambia tekstil sektöründeki aile işletmelerinde örgütsel yedekleme planı
- Tez No: 685807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL KELEŞ TAYŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Aile şirketi dediğimizde, aile girişimciliği ve girişimcilerin istihdam, büyüme ve rekabet avantajları açısından bir ülke ekonomisine yaptığı muazzam katkıyı kastetmekteyiz. Ancak, sadece birkaç aile şirketinin bir sonraki kuşağa geçtiği fark edilmektedir. Gambiya'da aile şirketleri istihdam yaratmakta ve ekonomik çeşitlilik ve dönüşüme katkıda bulunmaktadır. Gambiya hükümeti ve uluslararası kuruluşlar, toplumda girişimcilik zihniyetinde kamu ve özel sektör arasında farkındalık ve sosyal ağ oluşturmayı teşvik etmeyi amaçlayan ülkedeki işletmelerin büyümesini desteklemek için projeler oluşturmuştur. Gambiya, kadınları, düşük okuryazarlık grubunu, kırsal nüfusu, gençleri ve iş tutkusu olan engellileri içeren girişimci beceri eğitim gelişimi için beş ana grubu hedeflemektedir. Ancak, bu çalışma Gambiya tekstil sektöründeki aile işletmelerini ve onların halefiyet planlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma özellikle şu soruların yanıtlarını aramaktadır:“Gelecek nesle geçen aile şirketlerinin sayısı neden sınırlıdır?”ve“Gambiya tekstil sektöründe aile şirketi başarısını artırmak için neler yapılabilir?”. Bu çalışmada, aile şirketi sahibi kişilerle etkileşim kurmak ve şirketi kurucudan haleflere nasıl aktardıklarını anlamak için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Başta Serekunda (Kanifing Belediye Meclisi altındaki en büyük pazar) ve Banjul'da (Gambiya'nın başkenti) olmak üzere kentsel alanda on aile şirketi sahibiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
When we talk about the family business, we refer to family entrepreneurship and entrepreneurs' immense contribution to a country's economy regarding employment, growth, and competitive advantages. However, it is noticed that only a few family businesses pass to the next generation. In The Gambia, family businesses create employment and contribute to economic diversification and transformation. The Gambian government and international bodies have set up projects to support the growth of businesses in the country, aiming to promote awareness and social networking between the public and private sectors in entrepreneurship mindset in the society. The Gambia targets five main groups for entrepreneurial skill educational development: the women, low literacy group, rural population, youths, and the disabled who have a passion for business. However, this study aims to analyze family businesses in The Gambian textile sector and their succession plans. Specifically, this paper seeks to find answers to these questions: 'Why the number of family businesses passing to the next generation is limited?“ and ”What can be done to increase family business succession in The Gambia Textile Market?". The qualitative research method was used in this study to interact with people who own family businesses and understand how they transfer the company from founder to successors. Semi- structured interviews were conducted with ten family business owners in the urban area, mainly in Serekunda (largest market under the Kanifing Municipal Council) and Banjul (the capital city of The Gambia).