KOVİD-19 salgını sonrası yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde çevrim içi modeller: Ankara Üniversitesi TÖMER örneği
Online models in teaching Turkish as a foreign language: Ankara University TÖMER case
- Tez No: 685806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son dönemlerde Türkiye ve Türkçe dünyada ilgi görmeye başlamıştır. Türkçe dizi ve filmlerin bütün dünyada yüksek bir izleyici kitlesine sahip olması, yabancı öğreniciler için Türkiye'de çeşitli fırsatların sunulması gibi etkenler ülkemize ve Türkçeye olan ilgiyi arttırmıştır. Artan bu ilgi Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesi konusunda da gelişmelerin yaşanmasına sebep olmuştur. Ülkemizde yüz yüze eğitim veren birçok Türkçe kursu bulunmaktadır. Ancak Kovid-19 salgınıyla birlikte hem özel kurslar hem de üniversitelerin Türkçe öğretim kursları yüz yüze öğretimi sonlandırıp çevrim içi olarak kurslara devam etme kararı almışlardır. Türkçenin yabancı dil olarak çevrim içi öğretimini yüz yüz öğretime kıyaslayacak olursak çok yeni olduğunu ve bu konuda sınırlı sayıda çalışma yapıldığını görülmektedir. Çalışmamızın çıkış noktasını da bu durum oluşturmuştur. Buradan hareketle Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesi konusunda en tecrübeli kurumlardan biri olan Ankara Üniversitesi TÖMER'de yapılan çevrim içi öğretim modelini incelemek ve öğreticilerin bu model hakkındaki görüşlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ankara Üniversitesi TÖMER'in Kadıköy ve Taksim Şubelerindeki 24 öğreticiyle görüşülmüştür. Çalışmamızda nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Veriler 22 sorudan oluşan açık uçlu cevapların verilebileceği yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla elde edilmiş olup içerik analizine tabii tutularak bulgulara ulaşılmıştır. Çalışmamızda öğreticiler çevrim içi öğretim konusunda verilecek olan eğitimlerin kendilerine özgüven sağlayacağını, çevrim içi öğretim sürecinde teknolojik desteğin kurum tarafından sağlanması gerektiğini, çevrim içi öğretimin olumlu ve olumsuz yönlerinin bulunduğunu belirtmişlerdir. En belirgin şekilde geliştirilmesinde zorlanılan beceri yazma becerisidir. Öğreticiler salgın sonrası çevrim içi dersler devam edecek olursa devam etmek istemektedirler. Burada ilginç olan durum öğreticilerin çevrim içi öğretime devam etmek istemelerine rağmen yüz yüze sınıflarda kendilerini daha rahat hissetmeleridir. Katılımcıların cevaplarına bakıldığında genel olarak ders ve kurs saatlerinin yoğun olduğu ve çevrim içi derslerde kullanılmakta olan Yeni Hitit Seti'nin çevrim içi dersler için pek de uygun olmadığı yönünde görüş bildirdikleri görülmüştür. Katılımcılar genel olarak çevrim içi derslerde kullanılan Zoom adlı ara yüzden memnundurlar.
Özet (Çeviri)
Recently, Turkey and the Turkish began to attract interest around the world. Turkish series and films having a high audience all over the world, factors such as foreign learners for the submission of various opportunities in Turkey have increased the interest of our country and Turkish. This increasing interest has also led to developments in teaching Turkish as a foreign language. There are many Turkish courses that provide face-to-face education in our country. However, with the Covid-19 Pandemic, both private courses and Turkish teaching courses of universities decided to terminate face-to-face teaching and continue courses online. If we compare the online teaching of Turkish as a foreign language to the face-to-face teaching, it seems that it is very new, and a limited number of studies have been conducted on this issue. This situation constituted the starting point of our study. Based on this, it is aimed to examine the online teaching model made in Ankara University TÖMER, which is one of the most experienced institutions in teaching Turkish as a foreign language and to reveal the opinions of the teachers about this model. For this purpose, 24 trainers/lecturers from Ankara University TÖMER's Kadıköy and Taksim Branches were interviewed. One of the qualitative research designs, the case study was used in our study. The data were obtained through a semi-structured interview form consisting of 22 questions where open-ended answers can be given, and the findings were reached by subjecting them to content analysis. In our study, trainers/lecturers; stated that the training to be given on online education will provide them self-confidence, technological support should be provided by the institution in the online teaching process, and online teaching has positive and negative aspects. Writing skill is the most difficult skill to develop. Trainers /lecturers would like to continue if online lessons continue after the Pandemic. An interesting situation here is that teachers feel more comfortable in face-to-face classes, even though they want to continue teaching online. Considering the answers of the participants, it is seen that they generally stated that the lessons and course hours were intense and that the Yeni Hittit Set, which is used in online lessons, is not very suitable for online lessons. Participants are generally satisfied with the interface called Zoom used in online lessons.