Afet toplanma alanlarının türlerine ve yer seçim kriterlerine göre uygunluğunun değerlendirilmesi: İstanbul, Esenler örneği
Evaluating the suitability of disaster gathering areas according to types and site selection criteria: Case of Istanbul, Esenler
- Tez No: 685854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BALYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Büyük şehirlerde hızla artan nüfus yoğunluğu beraberinde yapılaşmaya duyulan ihtiyacın artmasına neden olmuştur. Yapılaşmanın artması ile birlikte çarpık yapılaşmanında önüne geçilememiş ve yeşil alanların zaman içerisinde yok olmasına, güvenli ve altyapısı olan alanlarında oluşmasına engel oluşturmuştur. Bu olumsuzluklar ileride oluşabilecek, herhangi bir afet anında insanların can güvenliğini sağlayabilecekleri yeşil alan ve kamusal alanlara acil olarak çözüm bulunması gerçeğini göz önüne sermiştir. Afetler ile mücadele eden ülkelere bakıldığında, afet toplanma alanlarının can güvenliği açısından önemi anlaşılmaktadır. Ancak ülkemizdeki büyükşehirlere bakıldığında toplanma alanlarının zaman içerisinde yapılaşmanın artması ile tahrip olduğu anlaşılmıştır. Çarpık yapılaşmanın kent içinde oluşturduğu sıkıntılar ve denetimsiz yapılaşmanın ihtiyaç duyabileceğimiz afet toplanma ve geçici barınma alanlarının bir an önce tasarlanması, altyapısının oluşturulması, bazı ilçelerde bu sorunun ileri düzeyde olduğundan bir an önce tedbir alınması gerçeği vurgulanmıştır. Bu tez çalışmasında afet toplanma alanlarının belirlenen kriterlere uygunluğu raporlar göz önünde bulundurularak incelenmiş, bu inceleme neticesinde Esenler ileçesindeki toplanma alanlarının uygunluğu araştırılmıştır. Bu çalışma dört aşamadan oluşmuştur; ilk aşamada, afet ve afet yönetim sistemi incelenmiş, afet toplanma nitelikleri ve toplanma alanı belirleme kriterleri araştırılmıştır. İkinci aşamada, İstanbul için hazırlanmış, deprem risk raporları belirlenmiş, bu raporlar neticesinde tahmini bina hasarı ve oluşabilecek can kaybı analizleri incelenmiştir. Üçüncü aşamada, yaşanabilir kent ve kent kriterleri incelenmiş, kent sakinlerinin sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan ihtiyaçlar saptanmış, afetler karşısında dirençli bir kentin nasıl olması gerektiği incelenmiştir. Dördüncü aşamada ise, toplanma alanı belirleme kriterlerine göre Esenler ilçesindeki toplanma alanlarının uygunluğu değerlendirilmiştir. Bu çalışma, afet toplanma alanlarındaki kriterlerin belirlenmesi, alanların uygunluğu ve sosyal altyapı standartlarına uygun olmayan bölgelerin araştırılması, bu bölgelerdeki afet toplanma alanlarının yeterliliği incelenerek sonuç ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In metropoles population spikes comes with need for housing, With high demand for housing and unplanned urbanization causes the destruction of forest and green areas, it's been an obstacle for the creation of areas with safe infreastructure. Current negative conditions shows that in the moment of the future disasterspeople are in need for public spaces and green spaces to ensure their safety in disasters. Considering the countries fighting against natural disasters and their perception of preventing catastrophic events and preventing life loss shows the importance of disaster gathering areas in terms of safety is something we need to look up to. However when in our country when we look at the big cities the disaster gathering zones are turned in to houses because of the high demand. Problems caused by unplanned construction of buildings in the big cities and the fact that the disaster gathering points and temporary accomodation areas destroyed, we should consider planing temporary housing and the fact that some districts needs more than others attention because of the higher risk than others we need to act as soon as possible. This thesis studies the eligibilty of the disaster gathering points by examination of the reports as a result of this examination the suitability of the disaster gathering points in Esenler was investigated. This study consist of four phases; First, disaster and disaster managment inspected, disaster gathering qualifications and investigation of the criteria of the meeting points. Second, earthquake risk reports for istanbul, evalution of possible damage to buildings and possible loss of life analyisis. Third, liveable city and evalution of city criteria, necessary needs for residents to sustain healthy life have been identified, evaluation inspection of how a city maintains itself in the case of emergency. Fourth, according to the criteria for the determining the meeting areas, the suitability of the meeting areas in esenler district was evaluated. This study, determines the criteria of disaster gathering areas and determines the suitability of the ares, the adequacy of the disaster gathering areas in the regions where social infrastructure standards are not suitable have been revealed by this research.