Farklı boyutlarda satışa sunulan yetiştiricilik ürünü çipura (Sparus aurata) ve levrek (Dicentrarchus labrax) türü balıkların besinsel kompozisyon açısından incelenmesi
Investigation of nutritional composition of aquacultured gilt head sea bream (Sparus aurata) and sea bass (Dicentrarchus labrax) which are selling in different sizes
  1. Tez No: 685906
  2. Yazar: SENA ZEBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKMEN, PROF. DR. MEHMET TOLGA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada yetiştiricilikte ticari değeri yüksek olan iki balık türü olan çipura ve levrek balığının farklı ağırlık gruplarındaki kimyasal kompozisyon, yağ asidi kompozisyonu ve amino asit miktar içerikleri araştırılmıştır. Kimyasal kompozisyon bileşenlerinden yüzdesel ham yağ değerinin, ağırlığın etkisiyle arttığı gözlemlenmiştir. Palmitik asit (C16:0) ve oleik asit (C18:1) doymuş yağ asidi ve tekli doymamış yağ asitleri arasında sırasıyla, her iki balık türü içinde temel yağ asitleridir. Çoklu doymamış yağ asitlerinde linoleik asit (C18:2n6), EPA (C20:5n3) ve DHA'nın (C22:6n3) baskın yağ asitleri olduğu dikkate değerdir. Her iki balık türünde tüm gruplar için majör amino asitlerin glutamik asit, treonin ve lizin olduğu tespit edilmiştir. Levrek balığında EPA, DHA ve linolenik asitte, çipura için ise EPA ve DHA'da ağırlıkla orantılı artış gözlenmiştir. Amino asit içerikleri incelendiğinde ağırlığın doğrudan bir etkisine rastlanmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical composition, fatty acid composition and amino acid content in different weight groups of sea bream and sea bass, two fish species with high commercial value in aquaculture, were investigated. It has been observed that the crude fat content of chemical composition components increases with the effect of weight. Palmitic acid (C16:0) and oleic acid (C18:1n-9) were the major fatty acids respectively among the saturated fatty acids and monounsaturated fatty acids of each fish species. It is noteworthy that among polyunsaturated fatty acids, linoleic acid, EPA and DHA were the dominant fatty acids. It has been determined that the major amino acids for all weight in both fish species are glutamic acid, threonine and lysine. Weight-proportionate increase in EPA, DHA and linolenic acid was observed in sea bass. Weight-proportionate increase in EPA and DHA was observed for sea bream. When the amino acid contents were examined, it was observed that there was no direct effect of the weight.