Geçici koruma altındaki Suriyelilerin gelecek beklentileri ve iyilik hali arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between future expectations and well-being of Syrians under temporary protection
  1. Tez No: 685938
  2. Yazar: ELİF AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye, Suriye iç savaşından kaynaklanan göçlerden etkilenen ülkelerin başında gelmektedir. 2011 yılı Mart ayından itibaren uygulanan“açık kapı politikası”ile pek çok Suriyelinin Türkiye'yi tercih ettiği bilinmektedir. Savaş mağduriyetleri, hâlihazırdaki konaklama koşulları, yaşadıkları travmalar nedeniyle Suriyeliler, pek çok sorunla karşı karşıyadırlar. Yapılan bu çalışmada Türkiye'deki Suriyelilerin algılanan“İyilik Hali”ile“Gelecek Beklentileri”ve bir takım demografik değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu ilişkisel tarama modeli araştırmanın çalışma grubu, Antalya/Serik Kozağacı Köyü olarak belirlenip, kartopu yöntemiyle oluşturulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunun % 49,5'i (183) kadın ve % 50,5'i (187) erkek olmak üzere toplam 370 kişiden oluşmaktadır. Kişisel bilgi formunda cinsiyet, medeni durum, yaş, meslek, Türkiye'de bulunma yılı, Türkçe bilme yeterlik düzeyi ne yönelik sorular sorulmuştur. WHO İyilik Hali Ölçeği'nde ise 5 soru bulunmaktadır. Anket formunda da gelecek beklentisine yönelik 11 çoktan seçmeli, 3 açık uçlu olmak üzere toplam 14 madde bulunmaktadır. Bu maddelerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Araştırma formları Arapça olarak kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre katılımcıların iyilik hali, Gelecek Beklentisi Anketi'nin 6 maddesinde farklılaşmıştır. Ayrıca demografik değişkenlerden ekonomik yardım alma, savaşta kayıp yaşama, yaş, Türkiye'de bulunma süresi, algılanan gelir düzeyi, psikolojik desteğe ihtiyaç duyma ve savaş sonrası plana göre iyilik halinin farklılaştığı görülmüştür. Araştırmanın bulguları, sınırlılıkları, ruh sağlığı uzmanlarına, araştırmacılara ve politika yapıcılara ilişkin öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey, is one of the countries highly affected by the migration, resulting from the civil war in Syria. Since March 2011 Turkey assumed an“open door policy”toward Syrian citizens. As a result it became the country of choice for millions of Syrian reguees who face various issues and challenges. Including victimization of war and struggles involving their current living circumstances. The current study examined the relationship between Syrians“Expectations from Future”and their level of perceived“Wellness”as well as associations between a set of demographic variables and their level of perceived wellness. Participants of the study were a total of 370 volunteer adults (45.5%; 183 women and 50.5%; 187 men) living in Serik Village in Antalya distric of Turkey. They were ricuited though snowball sampling. Three instruments were used for data collection. Personal Information Form inquiring participants demographic information (gender, marital, status, age, occupation, years of presence in Turkey, such as knowledge of Turkish proficiency level) were developed by the researchers. In addition, the WHO Wellbeing Scale with 5 items was used for data collection. There were 14 item in total, 11 of which are multiple choice and 3 of which are open-ended, for future expectations in the questionnaire form. Independent sample t-test and one-way analysis of variance were used in the analysis of these items. All three forms were given to participants in the Arabic language. According to the analyzes made, the well-being of the participants differed in 6 items of the Future Expectation Questionnaire. In addition, it was observed that well-being differed according to demographic variables such as receiving economic aid, loss of life in war, age, length of stay in Turkey, perceived income level, needing psychological support and post war plan. Findings and limitations of the study were discussed along with recommendations for mental health professionals, researchers and policy makers.