Yerel yönetimlerde sosyal girişimcilik: Muğla Büyükşehir Belediyesi sosyal gençlik masası örneği
Social entrepreneurship in local governments Muğla Metropolitan Municipality social youth desk example
- Tez No: 685967
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Küresel anlamda sosyal girişimcilik faaliyetleri ülke kalkınmasını etkileyen ve hatta rekabet üstünlüğü sağlayan bir olgu olarak yerel yönetimler için son derece önemli bir konu haline gelmiştir. Bu sebeple gerek dünyada gerekse Türkiye'de yerel yönetimler sosyal girişimcilik faaliyetlerini çeşitli şekil ve vasıtalarla icra etmektedirler. Yerel düzeyde hizmet üreten ve sunan yerel yönetimlerin topluma karşı temel yükümlülüklerinin yanı sıra gençlere, kadınlara, işsizlere ve dezavantajlı guruplara yönelik yaptığı hizmetlerin büyük bir kısmı kurumsal anlamda sosyal sorumluluk kapsamındadır. Sosyal sorumluluk kavramı sosyal dayanışmanın gelişiminin bir göstergesi, kurum imajı açısından son derece olumlu bir kavram, aynı zamanda uzmanlık gerektiren stratejik bir iletişim aracıdır. Bu çalışma ile sosyal girişimcilik kavramının tanımı, önemi, gelişimi ile etkilendiği faktörler ele alınmış, sosyal belediyeciliğin uygulama alanları irdelenmiş ve müteakiben özellikle 18-30 yaş arası üniversiteli gençlerin ihtiyaçlarını karşılamak ve onları geleceğe hazırlayacak etkili faaliyetler planlamak gereksinimiyle bir sosyal sorumluluk projesi olarak başarılı bir şekilde uygulamaya geçirilen Sosyal Gençlik Masasının (SOGEM) gerekliliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin ihtiyaca yönelik olarak hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesinin uygulama alanları, amaç ve görevleri, faaliyetleri, sürdürülebilirliği, yaygınlaştırılması ve genç nesillere yaptığı katkı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Global social entrepreneurship activities have become an extremely important issue for local governments as a fact that affects the development of the country and even provides a competitive advantage. For this reason, both in Turkey and in the world, local governments, carry out social entrepreneurship activities in a variety of ways and means. In addition to the basic obligations of local governments that produce and provide services at the local level, a large part of their services for youth, women, the unemployed and disadvantaged groups are within the scope of corporate social responsibility. The concept of social responsibility is an indicator of the development of social solidarity, an extremely positive concept in terms of corporate image, and a strategic communication tool that requires expertise. With this study, the definition of the concept of social entrepreneurship, its importance, the factors affected by its development were discussed, the application areas of social municipalism were examined, and subsequently, it was successfully developed as a social responsibility project with the need to meet the needs of university students between the ages of 18-30 and plan effective activities that will prepare them for the future. It was aimed to examine the necessity of the Social Youth Desk put into practice. The application areas, aims and duties, activities, sustainability, dissemination and the contribution of the social responsibility project implemented by Muğla Metropolitan Municipality to the young generations were examined