Ana arı (Apis mellifera L.)'nın morfolojik özelliklerine çıkış ağırlığının etkisi
The effect of the weight at emergence on the morphological characters of honey bee queens (Apis mellifera L.)
  1. Tez No: 685986
  2. Yazar: MEHMET BURAK KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT VASFİ GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ana arının vücut büyüklüğü ve morfolojisi yetiştirme koşullarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Ancak, ana arının çıkış ağırlığı ile morfolojik özellikleri arasındaki ilişkiler belirsizdir. Bu çalışma, çıkış ağırlığının ana arının morfolojik özelliklerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için Kafkas ırkından seçilmiş bir damızlık koloniden aşılama yöntemi ile kız kardeş ana arılar yetiştirilmiştir. Ana arılar kapalı yüksüklerden çıkar çıkmaz tartılmış ve çıkış ağırlığı bakımından hafif (166 - 205 mg), orta (206 - 220 mg), ve ağır (221 - 249 mg) gruplarına dağıtılmıştır. Çıkıştan 3 gün sonra ana arılar disekte edilmiştir. Ardından, her ana arının ön kanat, arka bacak, baş ve göğüs fotoğrafları bir makroskoba (Leica Z16 APO) bağlı bir dijital kamera (Leica DFC 420) ile çekilmiştir. Ön kanat, arka bacak, baş ve toraks fotoğrafları üzerinden klasik morfolojik özellikler Leica Application Suite (3.5.0) programı aracılığıyla ölçülmüştür. Geometrik morfometri analizi için ana arıların sağ ve sol ön kanatlarının ve başlarının fotoğrafları kullanılmıştır. Her ön kanatta 20 ve her başta 13 nirengi noktası (landmark) tpsDIG2 (2.26) programı ile işaretlenmiştir. MorphoJ (1.07a) programı kullanılarak damar kesişim noktaları çakıştırılmıştır. Klasik ve geometrik morfometri özellikleri sırayla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve diskriminant analizi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The body size and morphology of the queen vary depending on rearing conditions. However, the relationships between queen weight at emergence and morphological characters are equivocal. The study was conducted to investigate the effects of queen body weight at emergence on the morphological characters of queens. For that purpose, the sister queens were reared from a Caucasian breeder colony by the grafting method. The queens were weighed as soon as they emerged from their cells. Then, the queens were allocated into three groups in respect of the weight at emergence; light (116-205 mg), medium (206-220 mg), and heavy (221-249 mg). Three days after hatching, the queens were dissected. The photographs of left and right fore wings, left and right hind legs, head and thorax of each queen were taken by a digital camera (Leica DFC 420) attached to a macroscope (Leica Z16 APO). Classic morphological characters were measured on the photographs of fore wings, hind legs, head and thorax of each queen using Leica Application Suite (3.5.0). The photographs of right and left fore wings and heads of queens were used for geometric morphometry. Twenty and 13 landmarks were plotted on each fore wing and head, respectively, using tpsDIG2 (2.26). The landmarks were superimposed using MorphoJ (1.07a). Then, the classic and geometric morphometry data were analysed by one-way ANOVA and discriminant analysis, respectively.