Açlık ve tokluğun doğal baş pozisyonu üzerine etkisi: Fotoğraf çalışması
The effect of hunger and satiety on natural head position: A photographical study
  1. Tez No: 685987
  2. Yazar: ADİLE SALEHLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN SAMİ GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ortodontik teşhis amacıyla kayıt altına alınan hasta fotoğrafları, tedavi planlaması esnasında verdiği hassas bilgiler ile ortodonti rutininde büyük önem taşımaktadır. Yüz profilinin fotoğraf kaydı alınırken, uzun yıllar boyunca Frankfurt Horizontali referansı ile, hastaların baş pozisyonu oryante edilip, kaydedilmiştir. 1950'lerden bu yana literatüre girmiş olan“doğal baş pozisyonu (DBP)”konsepti günden güne popülerleşmektedir. Bu konsept, hastanın günlük yaşantısındaki doğal görünümünü yansıtması ve yüksek tekrarlanabilirlik göstermesi sebebi ile klinisyenler tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanında, özellikle ortognatik cerrahi planlamalarında, gerçek düşey çizgiye göre maksilofasiyal projeksiyonların değerlendirilmesinde değerli bilgiler vermektedir. Bu çalışmanın birincil amacı; açlık durumunda (A-T0) ve tokluk durumunda(T-T0) DBP değişimini tespit etmektir. Çalışmanın ikincil amacı ise, açlık ve tokluğun DBP'nin tekrarlanabilirliği üzerine etkisi hakkında bilgi toplamaktır. Çalışmamıza 57 sağlıklı birey (27 kadın, 30 erkek) dahil edilmiştir. DBP'nin elde edilmesinde basit ve klinik pratikte rutin olarak uygulanabilen, şakül varlığında, tripod ile profil fotoğrafı kaydı yöntemi tercih edilmiştir. Katılımcıların sabah (gece boyu açlık sonrasında) açlık fotoğrafı (A-T0) ve aynı gün yemekten 1 saat sonrasında tokluk (T-T0) fotoğrafı kaydedilmiştir. Aynı prosedür 2 hafta sonrasında açlık (A-T1) ve tokluk (T-T1) fotoğrafları kaydedilerek tekrarlanmıştır. Çalışma sonucunda, açlık (ortalama 89,13°) ve tokluk (ortalama 89,75°) durumu DBP üzerine istatiksel olarak anlamlı bir etki göstermemiştir. Bununla beraber, açlık (A-T0 ve A-T1 arası ortalama 1,66°) ve tokluğun (T-T0 ve T-T1 arası ortalama 1,42°) DBP'nin tekrarlanabilirliği üzerine istatiksel olarak anlamlı düzeyde bir değişikliğe yol açmadığı, ancak tokluk esnasında DBP tekrarlanabilirliğinin açlık durumuna nazaran daha iyi olduğu sonucu elde edilmiştir. Yani, ortodontik kayıt amacıyla kliniğimize başvuran hastaların DBP'de fotoğraf kayıtları alındığında, hastanın açlık veya tokluk durumunun DBP üzerinde anlamlı bir etkiye yol açmadığı çalışmamız tarafından ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Patient photograph records for the purpose of orthodontic diagnosis, give sensitive information during treatment planning and they are of great importance in the orthodontic routine. While photographing the facial profile, the head position of the patients was oriented and recorded with the reference of Frankfurt Horizontal for many years. The concept of“natural head position (NHP)”, which has been in the literature since the 1950s, is getting popular day by day. This concept is preferred by clinicians because it reflects the natural appearance of the patient in his daily life and shows high reproducibility. In addition, it provides valuable information in the evaluation of maxillofacial projections according to the true vertical line, especially in orthognathic surgery planning. The primary purpose of this study; to detect the DBP change in fasting (A-T0) and satiety (T-T0). The secondary aim of the study is to collect information about the effect of fasting and satiety on the reproducibility of NHP. 57 healthy individuals (27 women, 30 men) were included in our study. In obtaining NHP, a simple and routinely applicable in clinical practice, profile photograph recording method with a tripod in the presence of plumb line was preferred. The fasting photo (A-T0) of the participants in the morning (after overnight fasting) and the photo of satiety (T-T0) 1 hour after the meal on the same day were recorded. The same procedure was repeated after 2 weeks by recording fasting (A-T1) and satiety (T-T1) photographs. As a result of the study, fasting (mean 89.13°) and satiety (mean 89.75°) did not have a statistically significant effect on NHP. In addition, fasting (mean 1.66° between A-T0 and A-T1) and satiety (mean 1.42° between T-T0 and T-T1) did not cause a statistically significant change on the reproducibility of NHP, however, it was concluded that NHP reproducibility was better during the fed state than the fasted state. In other words, our study revealed that the patient's hunger or satiety status did not have a significant effect on NHP records when the photographic records of the patients who applied to our clinic for orthodontic registration were taken.