İnmeli hastaların bakım vericilerinin bakım vermeye hazır oluşluğu ve algıladıkları stres
Preparedness of caregivers giving care to stroke patients for caregiving and the stress they perceive
  1. Tez No: 685991
  2. Yazar: AYŞE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİ GÜLSEVEN KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: İnmeli bir hastanın bakım vericisinin bakım verme süreci karşısında hissettiği hazır oluşluk ve algıladığı stres düzeyi; bakım vericinin vereceği bakımın kalitesini ve bakım sürecinde hasta ile birlikte kendi biyopsikososyal sağlığını da etkilemektedir. Bu araştırma, inmeli hastaya bakım veren bakım vericilerin bakım vermeye hazır oluşluğunu ve algıladığı stresi incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 01 Ocak-30 Nisan 2020 tarihleri arasında Zonguldak merkezindeki bir devlet hastanesinde tedavi gören 167 inmeli hastanın bakım vericisiyle yapıldı. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği (BVHOÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Modifiye Barthel İndeksi (MBI) ile toplandı. Bulgular: İnmeli hastaların MBI puanı 42,06±39,30, bakım vericilerin BVHOÖ puanı 19,47±7,40 ve ASÖ puanı 26,07±9,14 bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The readiness and perceived stress level that the caregiver of a stroke patient feels in the caregiving process affects the quality of care to be given and his/her own and the patient's biopsychosocial health. This study sought to examine the readiness of caregivers of stroke patients for caregiving and the stress they perceive. Materials and methods: The study was carried out with the caregivers of 167 stroke patients receiving treatment in a state hospital in the city center of Zonguldak between 01 January and 30 April 2020. The data was collected via the Personal Information Form, the Modified Barthel Index (MBI), the Preparedness for Caregiving Scale (PCS) and the Perceived Stress Scale (PSS). Results: The MBI score of the stroke patients was found to be 42.06±39.30, the PCS score of the caregivers was found to be 19.47±7.40 and the PSS score was found to be 26.07±9.14.