Fransızca öğretiminde edebi metin kullanımı: Emile Zola'nın 'Au Bonheur des Dames' romanı
The use of literart texts on foreign language education: Study on novel of Emile Zola 'Au Bonheur des Dames'
  1. Tez No: 685990
  2. Yazar: CEREN DAVER OZANSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde, bilim ve teknoloji alanında yaşanan baş döndürücü gelişmelere paralel olarak eğitim bilimi alanında da sürekli farklı yaklaşımlar ortaya çıkmaktadır. Öğretmen merkezli eğitim yerine iletişimsel yaklaşımın öngördüğü öğrenci merkezli eğitime geçilmiş, ders kitapları da bu yönde yenilenip içerikleri geliştirilmiştir. Ancak içeriklerinde yer alan edebi metinler yok denecek kadar aza indirgenmiştir. Bir dilin, kültürünün parçası olan edebiyatıyla birlikte öğretilmesi son derece önemlidir. Bu nedenle bu çalışmada üniversitelerde Fransızca öğretmenliği bölümünde okuyan B2 düzeyindeki öğretmen adaylarına yönelik Avrupa Ortak Başvuru Metni tarafından belirlenmiş olan dört beceriyi (okuma, dinleme, konuşma, yazma) geliştirmek amaçlı etkinlikler önerilecektir. Etkinlik için B2 düzeyinin tercih edilmesinin temel nedeni, bu seviyedeki öğrencilerin okuduklarını anlama, sorgulama, tartışma gibi bilişsel özelliklere sahip olmalarıdır. Bu amaç için kullanılacak olan edebi metin, özellikle güncel kalabilmiş, evrensel değerleri içeren, öğrencilerin işlenen konu hakkında rahatlıkla konuşabileceği, yorum yapıp derse daha aktif bir şekilde katılmasını sağlayacak metinler arasından seçilecektir. Bu nedenle ve daha önce bahsedilen pek çok nedenden dolayı Fransız Edebiyatı'nda olduğu kadar Dünya Edebiyatı'nda da kendini kanıtlamış bir yazar olan Emile Zola'nın“Au Bonheur des Dames”adlı eseri kullanılacaktır. Emile Zola, natüralizm (doğalcılık) akımına ait özellikleri içinde barındıran birçok eseri biz okur ve eğitimcilerle buluşturmuştur. Zola, eserlerinde yaşanan olayları bir eğitimci titizliğiyle inceleyip tüm gerçekliğiyle kaleme almıştır. Eserlerini incelediğimiz zaman günümüze ait sosyal, politik, ekonomik ve kültürel birçok öğe ile karşılaşmak mümkündür. Bu özelliğiyle Zola, günümüzde güncelliğini halen korumakta olan yazarlardan biri olarak kabul edilir. Emile Zola'nın“Au Bonheur des Dames”adlı romanında iş hayatındaki rekabet, büyük esnafın küçük esnafı yok etmesi, fakirlik, zenginlik, aşk, kadının toplumdaki yeri, alışveriş tutkusu, satış ve pazarlama teknikleri gibi temalar yer almaktadır. Bu çalışmada bugün halen güncelliğini koruyan kadınların alışveriş tutkusu, reyon düzenlemeleri ve reklam-promosyon teknikleri gibi satış ve pazarlama tekniklerini içinde barındıran“alışveriş”teması seçilmiştir. Bu çalışmada araştırma yöntemi olarak genel tarama modeli kullanılacaktır. Bu yöntem, nitel araştırma yöntemlerinden betimleyici bir araştırma yöntemidir. Emile Zola'nın bu eserini yine bu yöntemle tarayıp alışveriş temalı metinler seçilerek B2 seviyesine yönelik hazırlanacak etkinlik önerileri oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in parallel with the inconceivable developments in the field of science and technology, different approaches are constantly emerging in the field of education science which means“Didactics”. Instead of teacher-centered education, student-centered education envisaged by the communicative approach was introduced and method books were renewed and their contents were developed. However, literary texts in their content have been reduced to a minimum. It is extremely important to teach a language together with its literature, which is part of its culture, for that reason, in this study, we will advise activities to improve four skills which are defined by“Common European Framework of Reference”(reading, listening, speaking, writing) to the French teacher nominees who are studying in French teaching department at“B2”level. The main reason of selecting“B2”level is that the students at this level have the cognitive abilities like understanding of what they read, questioning, discussing, etc... For that reason, we will especially make sure that the selected literary text is achieved to remain up to date, includes universal values, could be discussed by the students easily and let them to comment about it and join to the class actively. Due to the a lot of reasons mentioned before, in this study, the novel“Au Bonheur des Dames”is going to be used which is written by Emile Zola who is one of the most recognized writer in World Literature as well as in French Literature. Many works of Emile Zola include the characteristics of the Naturalisme movement. Zola studied the events in his works with the meticulousness of an educator and wrote them with all their realities. When we examine his works, it is possible to encounter many social, political, economic and cultural elements. With this feature, Zola is considered as one of the authors who are still up to date. Zola's novel“Au Bonheur des Dames”includes a lot of themes like the competition in business life, bigger corporations who destroy smaller corporations, poverty, wealthiness, love, the place of women in society, passion for shopping, sales and marketing techniques, etc... In this study,“shopping”theme is selected which is still up to date and includes women's passion for shopping, department arrangements, sales and marketing techniques which also include advertising and promotion and like that. In this study, general screening method is going to be used as the research method. This method is a descriptive research method which is one of the qualitative research methods. By scanning this work of Emile Zola again with this method, shopping-themed texts will be selected to create activity suggestions for B2 level.