Bireysel ve takım sporcularının zihinsel antrenman bileşenlerinin incelenmesi
Investigation of mental training components in individual and team athletes
- Tez No: 686046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireysel ve takım sporcularının zihinsel antrenman bileşenlerinin incelenmesidir. Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve araştırmanın örneklemini, farklı illerde görev yapan 183'ü erkek ve 97'si kadın olmak üzere toplam 280 sporcu oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu ve Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri ile toplanmıştır. Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri, spor ortamında zihinsel becerileri ve zihinsel teknikleri ölçmek için Behnke ve ark., (2017) tarafından geliştirilmiştir. Türkçe uyarlaması Yarayan ve İlhan (2018) tarafından yapılmıştır. Verilerin analizinde, Sosyal Bilimciler için İstatistik Programı SPSS 22 kullanılarak tanımlayıcı istatistik yöntemleri, ilişkisiz örneklemler t- testi, varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Zihinsel Antrenman bileşenlerinden; Zihinsel Performans Becerileri ve Kişilerarası Becerilerde milli sporcuların milli olmayanlara göre daha yüksek puana sahip olduğu tespit edilmiştir. Yine Kişilerarası Becerilerde (Kimlik Kazanımı, Kişilerarası Yetkinlik), takım sporcularının bireysel sporculara göre daha yüksek puana sahip olduğu tespit edilmiştir. İlave olarak spor yapma yılı arttıkça Zihinsel Antrenman bileşenlerinden Zihinde Canlandırma ve Kişilerarası Becerilerde artış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the mental training components of individual and team athletes. The scanning model was used in the study and the sample of the research was composed of 280 athletes, 183 men and 97 women, working in different provinces. The data of the study were collected with the Personal Information Form and the Mental Training Inventory in Sports. Mental Training Inventory in Sports was developed by Behnke and his friends, (2017) to measure mental skills and mental techniques the sports environment. Turkish adaptation was made by Yarayan and İlhan (2018). In the analysis of the data, descriptive statistical methods, unrelated samples t-test, analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis were applied using the Statistics Program for Social Scientists SPSS 22. As a result of the research, it was determined that national athletes had higher scores than non-national athletes in Mental Performance Skills and Interpersonal Skills, which are components of Mental Training. Also team athletes had higher scores than individual athletes in Interpersonal Skills. In addition, as the years of doing sports increase, it has been determined that there is an increase in the mental stimulation and interpersonal skills, which are the components of Mental Training.