Kur'ân'a göre tebliğ sürecinde ülü'l-'azm peygamberlerin hayatındaki kadınların rolü
The role of women on the tablig process in the context of ulû'l-'azm prophets's life regarding to Quran
  1. Tez No: 686060
  2. Yazar: KADRİYE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kur'ân kıssaları insana dersler, ibretler veren, yol gösteren, problemlerden kurtuluş çareleri sunan yaşanmış vakıalardır. Kur'ân, meseleleri daha müşahhas hale getirmek için birtakım kıssalara başvurmaktadır. Kur'ân'da nübüvvet temsilcileri olan peygamberler anlatılırken hayatlarındaki insanlara da değinilmektedir. Dini tebliğ ederken peygamberlerin yanında olan kadınların rolünün azımsanamayacak derecede olduğu müşâhede edilmektedir. Bu çalışmada ülü'l-'azm peygamber olarak bilinen Hz. Nûh, Hz. İbrâhim, Hz. Mûsâ, Hz. 'Îsâ ve Hz. Muhammed'in hayatlarının merkezinde yer alan bazı kadınların dini irşad etme sürecinde onlara yardım etmekte oldukları ileri sürülmektedir. Kur'ân, Hz. Nûh'un eşi olduğu halde bunun bilincinde olmayan ve davasına hıyanet ettiğinden dolayı âhiret saadetini kaybeden Firavun gibi zalim bir kişiye hanım olmasına rağmen hak din üzerine kalarak cennete kendisine köşk yaptırmayı Yüce Allah'tan talep eden iki kadının davranışını karşıt örnek olarak sunmaktadır. Kur'ân'a göre tebliğ sürecinde ülü'l-'azm peygamberlerin hayatındaki kadınların rolünün izini süren bu tezimiz bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, problemi, amacı, önemi, plan ve metodu incelenmektedir. Birinci bölümde, ülü'l-'azm peygamberlerin kimler olduğu, üstün yönlerinin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmaktadır. İkinci bölümde ise Hz. Nûh, Hz. İbrâhim, Hz. Mûsâ, Hz. 'Îsâ ve Hz. Muhammed'in hayat hikâyelerinde kadınların konumu ve onların tebliğ sürecindeki rolleri irdelenmektedir. Tebliğ sürecinde yer alan söz konusu peygamber hanımlarının ve kızlarının modern dönem insanına vermek istediği mesajlar tespit edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Qur'anic parables are true-life stories that give people lessons, teachings, guides and offers solutions to get rid of problems. Quran uses and refers to some parables in order to make subject matter more understandable. When Quran mentions about the life of prophets signing prophethood agents, it touches on people in their lives. In this context, the role of women who are with the prophets cannot be underestimated on the tablig process. This study argues that there are some women participating and helping on the tablig process for prophets are known as ulû'l-'azm like Noah, Abraham, Moses, Jesus and Mohammad. In the Qur'an, the behavior of Noah's wife and Pharaoh's wife is presented of two women as a counter example. Noah's wife is seen who is not aware of being wife of Prophet Noah and who lost her happiness in the hereafter due to betraying her case. On the other hand, Pharaoh's wife is exhibited as a woman who are adhered to the true religion and built a house in the Paradise, despite being a wife to a cruel person like the Pharaoh. This study tracing to find out the role of women on the tablig process in the context of ulû'l-'azm prophets's life regarding to Quran consists of an introduction, two chapters and a conclusion. The introductory chapter introduces thesis subject, research questions, importance, and the plan of the study. The first chapter examines the definitions of ulû'l-'azm term, and the main superior qualities of them. The second chapter analyzes the role of women on the tablig process in the context of Noah, Abraham, Moses, Jesus and Mohammed's life. Also this chapter tries to figure out some messages and lessons for modern people on the basis of the life of the wife's and girls of mentioned prophets on the tablig process.