Gaziantep'te yöresel mutfak yemekleri tüketen bireylerin sağlık durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of health status of individuals consuming local cuisine in Gaziantep
  1. Tez No: 686094
  2. Yazar: AYBALA MERVE ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YALINIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gaziantep en eski yerleşim yerlerinden olup, bununla beraber tarımın da yapıldığı yerlerdendir. Birçok ticaret yolunun geçtiği ve birçok medeniyetin denize ilerlediği bir coğrafyanın üzerindedir. Bu konum, Gaziantep'in yemek kültüründeki farklılığının ve çeşitliliğinin artmasına katkı sağlamıştır. Bu yemek çeşitliliği beslenme durumunda da farklılıklar oluşturmuştur ve bu çalışmanın amacı Gaziantep'te yöresel mutfak yemekleri tüketen bireylerin sağlık durumlarının değerlendirilmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmamız 400 (E: %26,7 K: %73,3) bireyin katılımıyla gerçekleşmiştir. Bireylerin %55,8'inin kronik hastalığı mevcuttur. Bireylerin tümü yöresel mutfak yemekleriyle beslenmektedir; fakat %73,2 oranında birey öğünlerinde en çok yöresel mutfak yemeklerini tercih ederken %26,8 oranında birey daha fazla fast food yemekleri tercih ettiğini belirtmiştir. Öğün tercihleri genelde fast food yemeklerden yana olan bireylerin beden kütle indeksi (BKİ), bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi değerleri yöresel mutfak yemeklerinden yana olanlara göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Gaziantep is one of the oldest settlements, but also one of the places where it is cultivated. It is on a geography where many trade routes pass and many civilizations move to the sea. This location has contributed to the increase of Gaziantep's wideness and variety in food making. This variety of food has also created differences in nutritional status and the aim of this study is to evaluate the health status of individuals who consume Gaziantep local cuisine dishes. Our study was carried out with the participation of 400 (M:26.7% F:73.3%) individuals. 55.8% of individuals have chronic diseases. All individuals consume local cuisine dishes; however, 73.2% of the individuals mostly preferred the local cuisine dishes in their meals, while 26.8% of the individuals stated that they preferred fast food more. The body mass indeks (BMI), waist circumference, hip circumference, neck circumference values of the individuals who generally prefer fast food are higher than those who prefer local cuisine dishes.