Altın, bakır ve altın-bakır alaşımlarının ağız ortamlarındaki korozyonu
Corrosion of gold, copper and gold-copper alloys in the oral environments
  1. Tez No: 686095
  2. Yazar: DERYA ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜŞERREF ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde yaygın olarak kullanılan biyomalzemeler; metaller, seramikler, polimerler ve kompozitler şeklinde sınıflandırılabilir. Bu malzemeler farklı özelliklere sahiptir. Malzeme seçiminde aranan ortak özelliklerden biri korozyon dayanımının yüksek olmasıdır. İnsan vücudu içerdiği kan, serum, su gibi bileşenlerden ötürü biyomalzemeler için oldukça korozif bir ortam olmaktadır. Özellikle diş hekimliğinde kullanılan biyomalzemeler, ağız içerisinde fiziksel ve kimyasal olarak sürekli değişen korozif bir ortamda bulunmaktadır. Bunun sebebi tüketilen yiyecekler, diş bakım ürünleri, ilaçlar gibi kimyasallar, sigara kullanımı gibi çeşitli sebeplerden kaynaklı olabilir. Seçilen dental malzeme, ağız ortamında korozyona uğrayarak korozyon ürünlerinin oluşumuna yol açmaktadır. Oluşan bu bileşikler hücre içerisine girerek dokulara zarar verebilir. Bu durum, alerjik veya toksik etkilere sebep olabilir. Bu nedenle, seçilen malzemenin kimyasal özellikleri, biyouyumluluğu ve korozyon direnci oldukça önemlidir. Diş hekimliğinde kullanılan dental malzemeler hem biyouyumlu hem de korozyona karşı dirençli olmalıdır. Bu çalışmada bazı metal ve alaşımlarının seçilen farklı ağız ortamlarındaki korozyon davranışları incelenmiştir. Bu amaçla seçilen altın, bakır ve bu metallerden oluşan alaşımların korozyonu; potansiyel- zaman, empedans ölçümü, lineer polarizasyon ve akım-potansiyel eğrilerinin Tafel ekstrapolasyonu yöntemi ile belirlenecektir. Elektrokimyasal yoldan elde edilen akım-potansiyel eğrilerinin anodik ve katodik Tafel doğrularının korozyon potansiyeline ekstrapole edilmesiyle korozyon hızı bulunmuştur. Elde edilen potansiyel-zaman grafikleri incelenerek metal ve metal alaşımların korozyon potansiyelinin pozitif veya negatif olduğu durumlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays widely used biomaterials can be classified into metals, ceramics, polymers, and composites. These materials have different properties. One of the features sought in material selection is its high corrosion resistance. The human body is a highly corrosive environment for biomaterials due to its composition such as blood, serum, and water. Particularly biomaterials that are used in dentistry are in a corrosive environment that changes physically and chemically in the mouth. The reason for this may be various factors such as consumed food, dental care products, chemicals such as drugs, smoking. The selected dental material corrodes in the oral environment, causing the formation of corrosion products. These compounds can enter the cell and damage the tissues. This may cause allergic or toxic effects. Therefore, the chemical properties, biocompatibility, and corrosion resistance of the selected material are very important. Dental materials used in dentistry must be both biocompatible and corrosion-resistant. In this study, the corrosion behavior of some metals and their alloys in different mouth environments has been investigated. Corrosion of gold, copper, and alloys of these metals selected for this purpose; Potential-time, impedance measurement, linear polarization, and current-potential curves were determined by the Tafel extrapolation method. The corrosion rate was found by extrapolating the current-potential curves obtained by electrochemistry to the corrosion potential of the anodic and cathodic Tafel lines. By examining the obtained potential-time graphs, the situations where the corrosion potential of metal and metal alloys are positive or negative are discussed.