Özel okullarda görev yapan öğretim teknologlarının eğitim özgeçmişleri ile görevlerinin öğretim teknolojisi alanı ile ilişkili olma durumu ve iş doyumlarının analizi
The analysis of the relevance in educational background and duties pertaining to instructional technologists withing the field instructional technology and their job satisfaction level
  1. Tez No: 686105
  2. Yazar: YELDA ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA FEZA ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Öğretim teknologları (ÖT), Bilgi ve İletişim Teknolojisi (BİT) araçlarının öğrenme ve öğretme ortamına entegre edilmesine yönelik faaliyetleri yürütmek üzere 1980'lerden itibaren Türkiye'deki resmi okullarda çeşitli unvanlar altında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından istihdam edilmektedir. Ancak ÖT'lerin görevlerinin MEB tarafından yayınlanan yönergelerde net olmayan ifadelerle tanımlanması ve okuldaki diğer paydaşlar tarafından tam anlamıyla anlaşılamaması neticesinde bu pozisyonda çalışan kişiler görev tanımlarından farklı işleri de yapmakta ve bu durumun onların iş doyumunu olumsuz etkilemektedir. Türkiye'deki özel okullar ise resmi okullardan farklı olarak bu kişileri kendi bünyelerinde istihdam etmektedir. Bu araştırmada, İstanbul'da özel okullarda ÖT olarak istihdam edilen uzmanların eğitim özgeçmişlerinin ve mesleki deneyimlerinin Öğretim Teknolojileri alanı ile ilgili olup olmadığının; üstlendikleri görevlerin neler olduğunun; görevlerinin eğitim aldıkları alan ile paralellik gösterip göstermediğinin; yerine getirdikleri görevlere yönelik iş doyum düzeyleri ve iş doyumlarının eğitim durumu, mezun olunan alan, taşınan unvan ve sahip olunan öğretmenlik deneyimi yılı gibi bağımsız değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, İstanbul'da özel okullarda çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 40 farklı ÖT'den tamamlayıcı karma yöntem ile nitel ve nicel veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar katılımcıların %77,5‟inin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE)/Öğretim Teknolojileri alanından bir lisans veya yüksek lisans (YL) bölümünden mezun olduğunu, yaptıkları görevlerle paralel unvanlar taşıdıklarını göstermektedir. Ayrıca katılımcıların okullarında, çoğunlukla teknoloji entegrasyonuna yönelik planlama ve öğretmen eğitimleri gibi görevler yaptığı, teknik işlerin ise daha azı tarafından yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak, katılımcıların yerine getirdikleri görevlere yönelik iş doyumlarının yüksek, yerine getirdikleri görevlerin niteliği gereği işinden duyduğu içsel iş doyumlarının çok yüksek ve işin fiziksel koşulları gereği dışsal iş doyumlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Elde edilen bir diğer sonuç ise bir YL bölümüne devam eden veya bitiren ÖT'lerin iş doyumlarının lisans bölümü mezunu olan öğretim teknologlarının iş doyumlarından istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiği; ancak, ÖT'lerin mezun oldukları alan, taşıdıkları unvan ve öğretmenlik mesleğinde sahip oldukları deneyim açısından iş doyum düzeylerinde farklılaşma bulunmadığıdır.
Özet (Çeviri)
Instructional Technologists have been employed by the Ministry of National Education in Turkey under various titles in order to carry out activities for integration of Information and Communication Technology tools into the learning and teaching environment since 1980's. However, as the duties of these instructional technologists are defined with unclear terms in the directives published by the Ministry of National Education in Turkey and cannot be fully understood by other stakeholders in the school, instructional technologists also fullfill different tasks and thus it negatively affects their job satisfaction. However, they have been employed in private schools in Turkey by the institutions themselves.The aim of this research is to examine the relation of educational background and professional experiences of these experts with the field of instructional technology, to specify their tasks and job satisfaction levels level, to examine whether their tasks are in line with fields they were trained in and their job satisfaction levels differ in independent variables such as education level, field of graduation, title and years of teaching experience. In the research, qualitative and quantitative data were collected with the complementary mixed method from 40 different teaching technologists working in private schools in Istanbul and analysed. The results show that 77.5% of the participants have a bachelor's or master's degree in the field of CEIT / Educational Technologies, and that they have titles in parallel with their duties. In addition, it was concluded that the participants mostly do tasks such as technology integration planning and teacher training, while technical duties are done by fewer instructional technology specialist. Moreover, it was found the level of general job satisfaction and their extrinsic job satisfaction of instructional technologists is high, while their intrinsic job satisfaction level is extremely high. Another result obtained is that instructional technologists with master degree have higher level of general job satisfaction level than those with bachelor's degree; however, there is no difference in the job satisfaction levels of instructional technologists in terms of the field they graduated from, the title they hold, and the experience they have in the teaching.