Estimation of silica scaling potential of Kızıldere field effluenct
Kızıldere sahası atık suyunun silika çökelti potansiyelinin tesbit edilmesi
- Tez No: 68613
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZ KIZILDERE SAHASI ATIK SUYUNUN SİLİKA ÇÖKELTİ POTANSİYELİNİN TESBİT EDİLMESİ Antürk, Sevil Yüksek Lisans, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi ; Doç.Dr. Mahmut Parlaktuna Ocak 1996, 117 sayfa Bir su çözeltisinin detaylı kompozisyonunu, tüm bileşenlerin derişim ve aktivitelerini tesbit etmek amacıyla SPECIATION isimli bir bilgisayar programı geliştirildi. Bir su çözeltisinin detaylı kompozisyonu bilindiğinde, çözeltinin herhangi bir mineral için doymuşluk seviyesini tesbit etmek mümkündür. Bilinen doymuşluk seviyesi de bu mineralin çözeltide daha fazla çözünebilinesi veya çökelti verme potansiyelinin tesbitinde kullanılabilir. Silika mineralinin doymuşluk seviyesi bu çalışma kapsamında tesbit edilmiştir. Kızıldere Jeotermal sahasından KD-13 ayıraç atık suyu ile dinlendirme havuzu ve ısı eşanjörü arık suları 30 Mart 1996 tarihinde örneklenmiştir. Örneklerin kimyasal analiz sonuçlar^ SPECIATION bilgisayar programına, detaylı kompozisyonları elde etmek amacıyla veri olarak girildi. Elde edilen detaylı kimyasal kompozisyonlar Kızıldere sahası atık suyunun silika çökelti potansiyelini elde etmek için uygulandı.Silika çökelti sonuçlan incelendiğinde, güç santralı atık suyunun pH değerinin, kaynama ve asit gazlarının (esas olarak C02) buharla birlikte kaçmasıyla, arttığı görüldü. pH değerinin artması ile amorf silikanın çözünebilirliliği artmakta ve sonuç olarak atık suların silika çökelti verme tehlikesi daha düşük sıcaklıklara taşınmaktadır. Böylece problemsiz çalışılabilecek sıcaklık aralığı artmaktadır. Anahtar kelimeler : Silika, Çökelti, Jeotermal, Atık Su, Kraldere. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ESTIMATING THE SILICA SCALING POTENTIAL OF KIZBLDERE FIELD EFFLUENT Antürk, Sevil M.S., Department of Petroleum and Natural Gas Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mahmut Parlaktuna January 1997, 117 pages A computer program, SPECIATION, was developed to determine the detailed composition of an aqueous solution, the concentrations and activities of all species. Once the detailed composition of an aqueous solution is known it is possible to determine the saturation level of the solution with respect to any mineral, which is silica for this study. Saturation level then determines whether the solution has the thermodynamic potential for further dissolution or for precipitation of that mineral. Three water samples from Kızıldere geothermal field, namely KD-13 separator discharge, settling pool and heat exchanger discharge, have been collected on March 30, 1996. The chemical analysis of these samples have been used as input data in the computer program SPECIATION to determine their detailed composition. Then the results of the detailed chemical compositions were utilised to obtain the silica scaling potential of the Kızıldere field effluent. iiiThe analysis of the silica scaling studies indicate that, the pH of the power plant effluent of Kızıldere field increases due to boiling and loss of acid gases (mainly C02). This increase in pH results with an increase in the solubility of amorphous silica. As a consequence, the silica scaling danger of effluent is carried to lower temperatures which makes the problem-free temperature range wider. Key words : Silica, Scaling, Geothennal, Effluent, Kraldere. ıv