Türkiye'de sosyal belediyecilik uygulamalarına halkın bakışı: Trabzon Büyükşehir Belediyesi örneği
Public opinion on social municipal practies in Turkey: Trabzon Metropolitan Municipality example
  1. Tez No: 686136
  2. Yazar: MERVE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Gerek dünya düzeninde gerekse Türkiye'de hemen hemen her alanda etkisini hissettiren küreselleşme olgusu ve kapitalizmin yaşadığı krizlere paralel olarak gelişen neo-liberal düşüncenin etkisiyle yönetim anlayışında büyük bir değişim ve dönüşüm yaşanmıştır. 1980'lerden itibaren yaşanan değişim ve dönüşüm sürecinde sosyal politikaların uygulanmasında merkezi yönetimlerin yanında yerel yönetimlerde görev ve sorumluluk üstlenmiştir. Bu ise literatürde sosyal belediyecilik şeklinde yerini almıştır. Sosyal belediyecilik, sınırları içerisinde ikamet eden halkın sosyal sorunları ile ilgilenen, ekonomik, sosyal, kültürel nitelikteki taleplerine yönelik faaliyetlerde bulunan bir anlayışı ifade etmektedir. Bu anlayış Türkiye'de 1990'lı yıllardan itibaren özellikle bazı Büyükşehir belediyelerinde görülmeye başlamış, 2000'li yıllarda yerel yönetim alanında yapılan reformlarla tüm belediyelerin faaliyet alanına girmiştir. Yürütülen bu çalışmada sosyal belediyecilik anlayışı Trabzon Büyükşehir Belediyesi özelinde inceleme konusu yapılarak, belediyenin sosyal belediyecilik anlayışı kapsamındaki uygulamaları ele alınıp halkın bu uygulamalara ilişkin bakış açısı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been a great change and transformation in the understanding of management due to neo-liberal thinking that has developed in parallel with the crises experienced by the phenomenon of globalization and capitalism both in the world and in Turkey making an impact in almost every area. In the process of change and transformation from the 1980s onwards, it has undertaken tasks and responsibilities in local governments as well as central governments in the implementation of social policies. This conception has taken its place in the literature in the form of social municipality,refers to an understanding that deals with the social problems of the people residing within its borders and engages in activities towards their economic, social and cultural demands. This understanding has started to be seen in Turkey since the 1990s, especially in some metropolitan mucicipalities. In the 2000s, with the reforms made in the field of local government it entered the field of activity of all municipalities. In this study, the social municipality concept was examined in the Trabzon Metropolitan Municipality, and the activities of the municipality within the scope of the social municipality concept were handled and the perspective of the people regarding these activities was tried to be determined.