Kentleşme sürecinin Türk sinemasına yansıması
The reflection of urbanization on Turkish cinema
- Tez No: 686137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsanları kendilerine çeken kentler en genel tanımıyla tarımsal faaliyetin olmadığı tarım dışı etkinliğin fazla olduğu mekânlar olarak tanımlanmaktadır. Bu mekânlar tarih boyunca pek çok değişim ve dönüşüm yaşamıştır. Ancak hiç biri kentleri sanayi devrimi kadar etkilememiştir. Sanayi devrimi kentleri ekonomik, sosyal, siyasi ve hatta kültürel açıdan bir değişim ve dönüşüme zorlamıştır. Bu değişim ve dönüşümün kent için en büyük etkisi ise kentleşme süreci olmuştur. Türkiye'de kentleşeme süreci 1950'li yıllarda tarımsal alanda yapılan modernleşme hareketiyle başlamıştır. Bu modernleşme hareketi kırsal alanda iş imkânı bulamayan aileleri büyük kentlere göç etmeye zorlayarak kentleşeme sürecinin yaşanmasına neden olmuştur. Bu tarihten itibaren hızlı bir kentleşme süreci yaşayan Türkiye, kentleşmenin etkisiyle pek çok sorunla karşı karşıya kalmıştır. Bu sorunların tespiti ve çözümlenmesinde yazılı kaynaklar kadar görsel kaynaklarda büyük önem taşımaktadır. Bu önem göz önüne alınarak Türkiye'de yaşanan kentleşme süreci sinema eşliğinde dönemlere ayrılarak Türkiye'nin kentleşme haritası çıkarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cities that attract people to them are defined as places where there is a high number of non-agricultural activities without agricultural activities in the most general definition.These venues have undergone many changes and transformations throughout history. However, none affected cities as much as the industrial revolution. The industrial revolution forced cities to change and transform economically, socially, politically and even culturally. The biggest impact of this change and transformation for the city has been the urbanization process. The urbanization process in Turkey began in the 1950s with the modernization movement in the agricultural field. This modernization movement forced families who could not find employment in the countryside to migrate to large cities, causing urbanization to occur. Having experienced a rapid urbanization process since this date, Turkey has faced many problems with the effect of urbanization. Visual sources are as important as written sources in identifying and resolving these problems. Considering this importance, the urbanization process in Turkey will be divided into periods with cinema and an urbanization map of Turkey will be tried to be drawn.