Türkiye de sosyal belediyecilik: Aydın Büyükşehir Belediyesi örneği
Social municipality in Turkey: Aydin metropolitan muncipality example
- Tez No: 722572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAYRA LOTFI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yerinden yönetim birimi olan belediyelerin, kanunlarca belirlenmiş olan altyapı, temizlik, imar, bakım-onarım, çevre düzeni gibi temel hizmetleri bulunmaktadır. Ancak bu temel hizmetlerin yanı sıra belediyelerin görev, sorumluluk ve yetki sınırları içerisinde bulunan bölgede yaşayan yerel halkın sosyal sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlara çözümler sunmak, sosyal yaşam kalitesini arttıracak uygulamalara yer vermek de önemli bir sorumluluk alanını oluşturmaktadır. Özellikle yoksullar, yaşlılar, kadınlar, engelliler gibi dezavantajlı grupların yaşadıkları toplumsal dezavantajları ortadan kaldıracak ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak uygulamalar yerel toplumun gelişimi açısından önem arz etmektedir. Bu türden uygulamalar sosyal belediyecilik adı altında ele alınmaktadır. Bu çalışmada, sosyal belediyecilik kavramının ve belediyelerin sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesindeki sorumluluklarının sosyal hizmet bakış açısıyla irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmada, Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda yer verdiği politikalar, yaklaşımlar ve uygulamalar nitel araştırma yöntemlerinden doküman tarama yöntemiyle incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik anlayışını benimsemiş olduğunu ve toplumun tüm dezavantajlı kesimlerine yönelik sosyal hizmet yönlü çeşitli uygulamalara yer verdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
As a decentralized government, municipalities have basic services that can be handled as infrastructure, cleaning, zoning, maintenance-repair, and ordering. However, apart from these services, it is also an important area of responsibility to identify the social problems of local people living in the region within the boundaries of duties, responsibilities and authorization of municipalities, to offer solutions to these problems, and to include practices that will increase the quality of social life. Social services, which will eliminate the social disadvantages experienced by disadvantaged groups such as ingidents, elders, women and disabled people and contribute to social development, are important for the development of the local community. These kinds of applications are handled under the name of social municipality. In this study, it is aimed to examine the concept of social municipality and the responsibilities of municipalities within the framework of social municipality understanding from the perspective of social work. In this context, the policies, approaches and practices that Aydın Metropolitan Municipality has included in line with the understanding of social municipality are analyzed and evaluated through the document scanning method, which is one of the qualitative research methods. Findings obtained as a result of the research revealed that Aydın Metropolitan Municipality adopted social municipality approach and included various social service applications for all disadvantaged sections of the society.