Investigating the effects of in-service EFL teachers' tpack on their technostress levels
Hizmet içi ingilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgilerinin teknostres düzeylerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 686186
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz dünyasında bilgi teknolojileri eğitimde giderek daha yaygın hale gelmektedir ve öğretmenlerin etkili öğretim için bu teknolojileri benimsemeleri ve yeterli Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisine (TPAB) sahip olmaları beklenmektedir. Ancak teknolojiyi benimseme süreci teknolojiyle ilgili zorluklarla sonuçlanabilir. Öğretmenlerin karşılaştığı bu zorluklar teknostres kavramıyla ilgilidir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten hizmet içi öğretmenlerin TPAB ve teknostres düzeyleri arasındaki korelasyonu incelemektir. Bu çalışma aynı zamanda İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten hizmet içi öğretmenlerin TPAB'nin teknostres düzeyleri üzerindeki yordayıcı etkisini de analiz etmektedir. Nicel veriler toplam 252 hizmet içi İngilizce öğretmeninden daha önce doğrulanmış“EFL-TPACK anketi”ve“Öğretmenlerin Teknostres Düzeylerini Belirleme Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, katılımcıların düşük düzeyde teknostres deneyimlediklerini ve TPAB'nin tüm alt boyutlarında yüksek düzeyde olduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca TPAB ile teknostres arasında negatif bir korelasyon bulunmuştur ve çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda sırasıyla Teknolojik Alan Bilgisi (TAB), Pedagojik Alan Bilgisi (PAB) ve Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB)'nin katılımcıların teknostres düzeylerini yordadığı görülmüştür. Bununla beraber cinsiyet, yaş ve kıdem verilerinin katılımcıların TPAB ve teknostres düzeyleri üzerindeki etkisi analiz edilmiştir ve katılımcıların teknostres düzeylerinin yaş ve kıdem grupları arasında anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bu bulgular ışığında gelecekteki çalışmalar konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, information technologies are becoming more and more common in education, and teachers are expected to adopt these technologies for effective teaching and have sufficient Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK). However, the technology adoption process may result in technology-related challenges. These challenges faced by teachers are associated with the concept of technostress. In this regard, the purpose of this study is to investigate the correlation between in-service English as a foreign language teachers' (EFL) TPACK and technostress levels. This study also analyzes the predictive influence of in-service EFL teachers' TPACK on their technostress levels. The quantitative data were collected through a previously validated“EFL-TPACK survey”and“Teachers' Technostress Level Determination Scale”from a total of 252 in-service EFL teachers. The findings revealed that the participants experienced low-levels of technostress, and had a high level in all sub-dimensions of the TPACK. Besides, a negative correlation was found between the TPACK and technostress, and multiple linear regression analysis showed that three types of knowledge –Technological Content Knowledge (TCK), Pedagogical Content Knowledge (PCK), and Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) were respectively found to be the significant factors in predicting the participants' technostress levels. The impact of gender, age, and years of teaching experience on participants' TPACK and technostress levels was also analyzed, and it was found that technostress levels of the participants varied significantly across age and years of teaching experience groups. In light of these findings, recommendations for future studies are provided.