Ohmik ısıtma örnekleme ve moddelleme
Ohmic heating sampling and modeling
- Tez No: 686187
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL ERENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada ohmik ısıtma işlemlerini tanıtarak, uygulama alanlarını, çalışma prensibini ve modellemesi ile bu sistemin avantajları ve dezavantajları üzerine bir inceleme yapmak amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma MATLAB/Simulink kullanılarak simülasyonu gerçekleştirilmiştir. PID denetleyicilerin parametreleri Ziegler Nichols Yöntemi ve deneme yanılma yöntemi ile bulunmuştur. Bulgular: Ohmik ısıtıcı için tasarlanan PID denetleyicinin parametreleri olan K_p,K_i,K_d değerleri Ziegler Nichols Yöntemi ile optimize edilerek basamak fonksiyonunun çıkış değişim grafiği elde edilmiştir. Aynı zamanda optimize edilmemiş değerler kullanılarak basamak fonksiyonunun değişim grafiği de tespit edilmiştir. Sonuç: Optimize edilmiş ve uygulanmış PID denetleyici ohmik ısıtma sistemine uygulandığında referans değerleri anlık olarak değiştirilerek sistemin dinamik performansı incelenmiştir. Sistemin anlık olarak değişen referans değerlerine göre göstermiş olduğu tepkilerde aşım gerçekleşmiş ve belli bir sürede en büyük yükselme zamanını göstermiştir. Sistem kararlı hale geldikten sonra karşılaşılan en büyük yükselme zamanı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to introduce ohmic heating processes and to examine the application areas, working principle and modeling, as well as advantages and disadvantages of this system. Method: This study was simulated through MATLAB/Simulink. The parameters of PID controllers were developed by Ziegler Nichols Method and trial and error method. Results: The K_p,K_i,K_d values, which are the parameters of the PID controller designed for the ohmic heater, were optimized with the Ziegler Nichols Method and the output variation graph of the step function was obtained. The change graph of the step function was also determined using non-optimized values. Conclusion: When the optimized and implemented PID controller is applied to the ohmic heating system, the dynamic performance of the system is examined by changing the reference values instantly. The study revealed that the response of the system based on the instantaneously changing reference values was exceeded and showed the greatest rise time in a certain period of time. After the system stabilized, the maximum rise time was observed.