Ebeveyn ergen ilişkisinin ergenlerin internet bağımlılığını yordayıcı etkisinin incelenmesi
The research of parent – adolescent relationship's predictive effect of adolescents' internet addiction .
- Tez No: 686188
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÇETİNKAYA DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma, ebeveyn ve ergen değerlendirmesiyle ergenlerin internet bağımlılığının belirlenmesi ve ebeveyn-ergen ilişkisinin ergenlerin internet bağımlılığına etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, ilişki arayıcı tasarımda yapılmıştır. Araştırma İzmir'de bir Anadolu Lisesinde Ekim - Kasım 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 196 öğrenci ve velisi olmak üzere toplam 392 kişi oluşturmuştur. Veri toplamada, Kişisel Bilgi Formları, Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu (YİBT-KF), Anababayla İlişkiler Ölçeği ve Aile- Çocuk İnternet Bağımlılığı Ölçeği (AÇİBÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzde dağılımı, t-testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis-H testi, korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Ergen bildirimine göre ergenlerin %5.1'inde internet bağımlılığı olduğu, aile bildirimine göre ergenlerin %8.2'sinin“Sınırlı Semptom Gösteren”grupta olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study has been done as descriptive, correlation-seeking design to determine adolescents 'internet addiction through parent and adolescent evaluation and to examine the effect of parent-adolescent relationship on adolescents' Internet addiction. The research has been done in an Anatolian High School in Izmir between October - November 2019. The sample of the study consisted of a total of 392 people, 196 students and their parents. In data collection, Personal Information Forms, Short Form of Young's Internet Addiction Test (YIAT-SF), Parent-Adolescent Relationship Scale and Parent- Child Internet Addiction Test (PCIAT) were used. Number and percentage distribution, t-test, one-way variance analysis, Kruskal Wallis-H test, correlation analysis and linear regression analysis were used to evaluate the data. According to the adolescent report, it was found out that 5.1% of the adolescents have internet addiction, while according to the family report, 8.2% of the adolescents are in the“Limited Symptom Group”group.