Davranışsal finans açısından COVID-19 etkileri
COVID-19 impacts in behavioral finance
- Tez No: 686189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEMLİ KAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Geleneksel finans, bireysel yatırımcıların rasyonel olduklarını varsaymaktadır. Yatırımcıları; mevcut bilgileri tarafsız bir şekilde işleyen ve riskten kaçınan, kendi çıkarlarını gözeten ve yararını maksimize eden kişiler olarak tanımlamaktadır. Davranışsal finans, bellekteki karar verme mekanizmalarının sosyal ve duygusal önyargılardan nasıl etkilendiğini irdelemektedir. Bireylerin karar alırken psikolojik ve duygusal faktörlerden etkilendiğini savunan davranışsal finans, bireylerin daima kendi faydalarını gözeterek rasyonel karar almadıklarını varsaymaktadır. Davranışsal finans tüm Dünya'yı etkileyen krizler açısından önemlidir. Çünkü bireylerin kriz karşısında sergiledikleri davranışlar farklılık göstermektedir. Bu çalışma, Covid-19 krizinde ortaya çıkan vaka sayılarının, ölüm sayılarının, Finansal Korku Endeksi ve Panik Endeksinin Borsa İstanbul 100 endeksini, altın, kripto para birimlerinin ve hisse senetlerinin pandemi riskinden korunma etkinliğini araştırmaktadır. 11 Mart 2020 – 18 Mayıs 2021 dönemini kapsayan verilerle ARDL modelleri test edilmiştir. Kısa dönemde güvenli liman olarak nitelendirilen altının Türk yatırımcılar açısından tercih edilen yatırım aracı olduğu saptanmıştır. Uzun dönemde pandemi riskinden korunmak isteyen Türk yatırımcılara BİST100 endeksi daha etkin bir yatırım aracı olmaktadır. Çalışmanın sonuçları, pandemi sonrasında Türk yatırımcıların kripto paralara yönelerek daha fazla getiri elde edebileceklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Traditional finance assumes that individual investors are rational. Investors; defines them as those who process available information impartially and avoid risk, pursue their own interests and maximize their benefits. Behavioral finance examines how decision-making mechanisms in memory are affected by social and emotional biases. Behavioral finance, which argues that individuals are affected by psychological and emotional factors when making decisions, assumes that individuals do not always make rational decisions by considering their own benefits. Behavioral finance is important in terms of crises affecting the whole world. Because the behaviors of individuals in the face of crisis differ. This study investigates the number of cases in the Covid-19 crisis, the number of deaths, the Financial Fear Index and the Borsa İstanbul 100 index of the Panic Index, the effectiveness of gold, cryptocurrencies and stocks to hedge the pandemic risk. ARDL models were tested with data covering the period from March 11, 2020 to May 18, 2021. It has been determined that gold, which is described as a safe haven in the short term, is the preferred investment tool for Turkish investors. BIST100 index is a more effective investment tool for Turkish investors who want to be protected from pandemic risk in the long term. The results of the study revealed that Turkish investors can get more returns by turning to cryptocurrencies after the pandemic.