Environment simulator for ESM systems in unix environment
Elektronik destek tedbirleri türü sistemler için unix ortamında ortam benzeştiricisi
  1. Tez No: 68621
  2. Yazar: EDİZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZ EDT TÜRÜ SİSTEMLER İÇİN UMX ORTAMINDA ORTAM BENZEŞTİRİCİSİ ÇELlK, Ediz Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fatih Canatan Nisan, 1997, 118 sayfa Bu çalışmada EDT (Elektronik Destek Tedbirleri) sistemleri için ortam benzeştiricisi gerçekleştirilmiştir. Kullanıcının EDT sistemini geliştirmek ve test etmek için gerçek bir ortamdan veri toplamak yerine, tasarladığı senaryoyu benzeştirici bünyesinde gözlemlemesi amaçlanmıştır. Tüm radar sisteminin performans analizinden ziyade, radar sinyallerinin zamanlama yapılan ve kesin geometrik konum tanımlamaları üzerinde durulmuştur. Temel radar prensipleri ve küresel geometri hesaplamaları kullanılarak geliştirilen yazılım, sistemin parametrik ayarlarının yapılmasına, sonuçların izlenmesine ve senaryoların kolayca yenilenebilmesine olanak sağlayan bir yapıya izin vermektedir. Benzeştiricide kullanılan modellemelerin ve kurulan sistemin doğadaki yapıya benzerlik sağlamasına ve daha sonra genişletilebilir olmasına dikkat edilmiştir. Anahtar Kelimeler : EDT Sistemi, kürevi geometri, benzeştirme, radar, modelleme, nesneye yönelik tasarım, XView. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENVIRONMENT SIMULATOR FOR ESM SYSTEMS IN UNIX ENVIRONMENT ÇELİK, Ediz M.S., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Fatih Canatan April, 1997, 118 pages In this thesis, a simulator for ESM systems has been implemented. The aim is to provide the user with construction and observation of various scenarios without the need for data collection in real environments. Instead of studying complete radar performance, timing mechanisms of the radar signals and geodetic position definitions are investigated. The developed software which uses basic radar principles and spherical geometry calculations allows a system structure that makes entrance of the parameters, observation of the results and modificitation of the scenario possible. The models and structures are designed to be reusable and similar to the nature of the environment. Keywords : ESM systems, spherical geometry, simulation, radar, modeling, object oriented design, XView. m