Design and development of MMIC instantaneous frequency measurement devices
Anında frekans ölçebilen MMIC cihazların tasarımı ve çalıştırılması
- Tez No: 82620
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
oz ANINDA FREKANS ÖLÇEBİLEN MMIC CİHAZLARIN TASARIMI VE ÇALIŞTIRILMASI Aydın, Yalçın Yüksek.Lisans, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. F.Nevzat Yıldırım Ocak 1999, 153 sayfa Bir bilgisayar destekli tarasarim çalıştırıcı program olan LIBRA 6.1 kullanılarak tek tabana oturtulmuş tümleşik devre (MMIC) uygulamaları için birkaç oktav band aralığında (performansı 3:1 band aralığından daha iyi) Çoklu Geciktirme Hatlı (MDL) Anlık Frekans Ölçebilen (IFM) sistemler tasarlandı ve çalıştırıldı. Dijital IFM çalışma band aralığını hücrelere (kanallara) bölen ve herbir vuruş tabanında tek bir RF vuruşunun taşıyıcı frekansını ölçen bir cihazı/tekniği arzeder. Bu sistemler aynı anda birkaç yüz göndericiden alman saniyede bir milyondan fazla vuruşu içeren çoklu bir sinyal ortamında Elektronik Destek Ölçüm (ESM) sistemleri için en az 50 nsec. kadar kısalıkta sonlanan radar vuruşlarının alınmasını ve işlenmesini sağlarlar. MDL-IFM sistemleri çoklu geciktirici hat oranlan içeren birkaç ayırıcı bölümden oluşur. Gerekli ayırıcı unsurları 1 den 20 GHz e kadar olan frekans alanında MMICler için uygun olan toplu elemanlar kullanılarak gerçekleştirilen devrelerle tasarlandı ve çalıştırıldı. En kısa geciktirme hatlı ayırıcı bölüm kesin band aralığını belirlerken, en uzun geciktirme hatlı ayırıcı bölüm de frekans ölçüm kararlılığını belirler. Sekiz ayırıcı bölüm kullanılarak 3,39 dan 10,26 GHz e kadar olan frekans alanında 6,5 MHz frekans ölçüm kararlılığı yani ±3,25 MHz frekans ölçüm doğruluğu elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : MDL, IFM, MMIC, ESM iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND SIMULATION OF MMIC INSTANTANEOUS FREQUENCY MEASUREMENT DEVICES Aydın, Yalçın M.S., Department Of Electrical And Electronics Engineering Supervisor: Prof.Dr. Nevzat Yıldırım January 1999, 153 pages Multioctave bandwidth (better than 3:1 bandwidth performance) Multiple Delay- Line (MDL) Instantaneous Frequency Measurement (IFM) systems are designed and simulated for monolithic microwave integrated circuit (MMIC) applications by using a computer aided design simulator program LIBRA 6.1. Digital IFM refers to a device/technique that divides operating bandwidth into cells (channels) and measures the carrier frequency of a single RF pulse on a pulse-by-pulse basis. These systems provide to receive and process accurately radar pulses lasting as short as 50 nsec. in a mutiple signal enviroment where more than a million pulses per second are received from several hundred simultaneous emitters for Electronic Support Measurement (ESM) systems. MDL-IFM systems consist of several discriminator sections having multiple delay-line ratios. Required discriminator components are designed and simulated by using lumped element realization circuits suitable for MMICs in 1 to 20 GHz frequency region. While the discriminator section with the shortest delay-line determines the unambiguous bandwidth, the discriminator section with the longest delay-line determines the frequency measurement resolution. 6.5 MHz frequency measurement resolution which means ±3.25 MHz frequency measurement accuracy is achieved in frequency region 3.39 to 10.26 GHz by using eight discriminator sections. Keywords : MDL, IFM, MMIC, ESM 111