Regional distribution of sediment yield rates in Turkey
Türkiye'de sediment verim oranlarının alansal dağılımı
- Tez No: 68623
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
oz TÜRKİYE'DE SEDIMENT VERİM ORANLARININ BÖLGESEL DAĞILIMI Çetinkaya, Murat Karluk Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa Göğüs Haziran 1997, 175 sayfa Türkiye 26 adet hidrolojik havzaya bölünmüştür, ancak, bunların 25 adedinde Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EEE) tarafından sediment debisi ölçümü yapılmaktadır. Bu çalışmada, 25 havzada yerleştirilmiş olan 95 adet ölçüm istasyonundan elde edilen veriler kullanılmıştır. Her ölçüm istasyonuna ait sediment debisi verileri aylık olarak gamlandırılmış ve sediment debisi verilerinin logaritmaları kullanılarak ortalama değerleri hesaplanmıştır. Her ölçüm istasyonunda her ay için su debisi ile sediment debisi arasında logaritmik bir bağlantı belirlenmiştir. İstasyonların net yağış alanlarıkullanılarak, ölçüm istasyonlarının sediment verim oranlan hesaplanmıştır. Mevcut ölçüm istasyonlarının sediment verim oranlarının ağırlıklı ortalamaları kullanılarak, 26 adet havza için temsili sediment verim oranlan belirlenmiştir. Elde edilen değerler önceki çalışmalarla ve dünyada gözlemlenen değerlerle karşılaştaılmıştir. Havzaların sediment verim oranlan 6 adet kategoriyle smıflandınlmış ve her kategori bir renk ile tanımlanmıştır. Daha sonra bu sınıflandırma, havzaların sınırlarını gösteren bir Türkiye haritasına işlenmiştir. Anahtar Kelimeler : sediment debisi, havza, sediment verim oram, rezervuar vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REGIONAL DISTRIBUTION OF SEDIMENT YIELD RATES IN TURKEY Çerinkaya, Murat Karluk M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mustafa Göğüs June 1997, 175 pages Turkey is divided into 26 hydrological basins, however, sediment discharge measurements are carried out by Electrical Resources Survey Administration of Turkey (EIE) only on 25 of these basins. Data obtained from 95 gaging stations located within these 25 basins, are evaluated in this study. Sediment discharge data for each of the gaging stations are grouped on monthly basis and their average values are calculated by using the logarithm of the sediment discharge values. A logarithmic relationship is determined between the water discharge and sediment discharge for each of the gaging stations considered for every month. Sediment yield rates of the gaging stations are calculated by using the effective drainage area of the stations. A mrepresentative sediment yield rate is determined for each of the 26 basins by the weighted average of sediment yield rates of the available gaging stations. The results obtained are compared with the previous studies and a comparison is also made with the worldwide observed values. Sediment yield rates of the basins are divided into 6 categories and every category is defined with a color. Then, this classification is shown on a Turkey map which also shows the boundaries of the drainage basins. Keywords : sediment discharge, basin, sediment yield rate, reservoirs IV