Kadın futbolcuların odaklanmış dikkat becerilerinin incelenmesi
Investigation of focused attention skills of women footballers
- Tez No: 686248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİT ÖZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kadınlar futbol liglerinde mücadele eden kadın futbolcuların odaklanmış dikkat becerilerinin Stroop Renk-Kelime Testi ile incelenmesi amacıyla yapılan bu araştırmaya 289 kadın futbolcu katılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için normal dağılım varsayımları, çarpıklık-basıklık değerleri ve grafikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; kadın futbolcuların bölüm bitirme sürelerinin Bölüm 1'den Bölüm 5'e doğru artış gösterdiği gözlemlenmiştir ( ; ; ; ; ).
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF FOCUSED ATTENTION SKILLS OF WOMEN FOOTBALLERS 289 female football players participated in this study, which was conducted to examine the focused attention skills of female football players competing in women's football leagues with the Stroop Color-Word Test. In the analysis of the data obtained in the study, normal distribution assumptions, skewness-kurtosis values , and graphics were examined to determine whether the data showed normal distribution. According to the results of the research; It has been observed that the time for completing the episodes of female footballers increased from Chapter 1 to Chapter 5( ; ; ; ; ).