12-14 yaş arası spor yapan ve yapmayan bireylerde dijital oyun bağımlılığının dikkat ve denge parametreleri üzerine etkisi (Van ili örneği)
The effect of digital game addiction on attention and balance parameters in individuals aged 12-14 who do and do not play sports (Van province example)
  1. Tez No: 686247
  2. Yazar: GAMZE ALPDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada 12-14 yaş arası spor yapan ve yapmayan bireylerde dijital oyun bağımlılığının dikkat ve denge parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Tarama modeli ile yapılan araştırma 2020-2021 eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 200 spor yapan ve 200 spor yapmayan olmak üzere toplam 400 birey katılmıştır. Toplanan verilerin analizi SPSS istatistiksel paket programı kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel analizde ölçümler, hem Kolmogorov-Simirnov testi hem de Shapiro Wilk testleriyle değerlendirilmiş, değişkenlerin dağılımının normal olmadığı görülmüştür. İki düzeyli değişken karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Bu çalışmada anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of digital game addiction on attention and balance parameters in individuals between the ages of 12-14 who do sports and those who do not. The research with the scanning model was carried out in the 2020-2021 academic year. A total of 400 individuals, 200 of who do sports and do not for each group, participated in the study. The analysis of the collected data was made using the SPSS statistical package program. In statistical analysis, measurements were evaluated with both Kolmogorov-Simirnov test and Shapiro Wilk tests, and it was observed that the distribution of variables was not normal. Mann Whitney U test was used to compare two-level variables, and Kruskall-Wallis H test was used to compare more than two groups. In this study, the significance level was taken as p˂0.05.