Effects of different defoliaton timings on nep and seed coat fragment formation and fiber quality of cotton cultivars
Farklı yaprak döktürücü uygulama zamanlarının pamuk çeşitlerinde nep, tohum kabuğu parçacık oluşumu ve lif kalitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 686249
  2. Yazar: ATİKE GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Çukurova Üniversitesi, Pamuk Araştırma ve Uygulama Merkezi deneme arazisinde 2019 yılında erkencilikleri farklı üç pamuk çeşidinde farklı yaprak döktürücü uygulama zamanlarının pamuk liflerinde nep, tohum kabuğu oluşumu ve lif kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuş; yaprak döktürücü uygulama zamanları ana parsellere, çeşitler alt parsellere yerleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan çeşitler arasında ise lif inceliği, lif uzunluğu, lif kopma dayanıklılığı, kısa lif içeriği, lif yansıma değeri, yabancı madde büyüklüğü, toplam nep sayısı, toplam ortalama nep büyüklüğü, lif nep sayısı açısından önemli farklılıklar bulunmuştur. İstatistiksel olarak önemli bulunmamakla birlikte, farklı yaprak döktürücü uygulama zamanlarında saptanan lif nep sayısı değerleri 42.56 adet/g ile 46.33 adet/g; tohum kabuğu nep sayısı değerleri 25.11 adet/g ile 29.33 adet/g; yabancı madde sayısı değerleri ise 78.11 adet/g ile 84.89 adet/g arasında değişmiştir. Lif kalitesi açısından lif uzunluğu ve lif olgunluk oranı dışında diğer kalite özelliklerinde yaprak döktürücü uygulamalarının herhangi bir etkisinin bulunmadığı sonucuna varılmıştır..
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different defoliation timing treatments on nep and seed coat fragment formation and fiber quality properties of three cotton varieties having different maturing in 2019 at Çukurova University, Cotton Research and Application Center. Trial was arranged in a split-plot system in a randomized complete block with three replicates and defoliation timing were maintained as main plots, while the cultivars were in the sub-plots. There was a strong effect of defoliation timing treatments on fiber length and fiber maturity ratio. Varieties significantly varied in terms of fiber fineness, fiber length, fiber strength, short fiber content, reflectance value, trash size, total nep count, total nep mean size, fiber nep count. Although no significant differences were found among defoliation timing treatments, fiber nep coun varied between 42.56 and 46.33 per gram, seed coat nep counts varied between 25.11 and 29.33 per gram and trash counts varied between 78.11 and 84.89 per gram. For fiber quality, it can be concluded that defoliation timing treatments had no significant impact on quality properties except fiber length and maturity ratio.