Kablolu köprüsün buz koduna göre 3d sonlu eleman modellemesi
3d Fe modelling of cable-stayed bridge according to ice code
- Tez No: 686255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, konsantre bir yükün etkisi altında ANSYS programını kullanarak iki modeli temsil ederek ve daha sonra bunları deneysel sonuçlarla karşılaştırarak kablolu köprünün performansını sunmaktadır. analitikte kullanılan iki model, birincisi kiriş uzunluğu (4500mm), direk yüksekliği (1480mm) ve kiriş için flanş derinliği (40mm) kullanılan (arp tip1), ikincisi ise (arp tipi2) boyutları gibi idi. İlk modelin farkı, ancak bu modelde ulaşılan kirişin flanş derinliğindeki fark (25mm). Dengeli konsol yöntemi kullanılarak kablolu köprüler inşa edildiğinde, kirişin stabilite sorunu inşaat sırasında ilk duruma göre daha şiddetlidir. Bu çalışmada, kablolu köprülerin nihai davranışını değerlendirmek için Harp tip 1 ve Harp tip 2 olmak üzere iki model için deneysel ve analitik deneyler yapılmıştır. Sınır durumunda birkaç plastik menteşe oluştu ve kirişler tüm açıklık boyunca büküldü. Her deneysel model için, deneysel verilerle iyi bir uyum gösteren bulgularla sayısal bir analiz yapıldı. Bu gibi faktörlerin kablolu köprü analizi ve yapısal davranış üzerindeki etkisi bu çalışmada kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Modelin boyutları ayrıca kulenin ana açıklığa olan yüksekliği ve arka açıklığın ana açıklığa oranı ile ilgili olarak ICE Kodu ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the performance of cable-stayed bridge by representing two models using the ANSYS program under the influence of a concentrated load and then comparing them with the experimental results. two model used in the analytical, first one was (harp type1) used length of girder (4500mm), high of pylon (1480mm) and depth of flange for girder (40mm), while the second one was (harp type2) like the dimensions of the first model, but the difference is in the girder's flange depth, which reaches in this model is (25mm). When cable-stayed bridges are built using the balanced cantilever method, the girder's stability problem is more acute during construction than in the initial state. In this study experimental and analytical experiments were done for two models: Harp type 1 and Harp type 2, to evaluate the ultimate behavior of cable-stayed bridges. Several plastic hinges formed at the limit state, and the girders buckled throughout the whole span. For each experimental model, a numerical analysis was performed, with the findings showing good agreement with the experimental data. The impact of such factors on cable-stayed bridge analysis and structural behavior has been thoroughly investigated in this study. The dimensions of the model were also compared with ICE Code in relation to the tower's height to the main span, and back span to main span ratio. It was within to standard specifications.