Cerrahi kliniklerde çalışan hekim ve hemşire işbirliğinin hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimi üzerine etkisi
Physicians working in surgical clinics and medicine of nurses of nurse collaboration effect on the tendency to make errors
  1. Tez No: 686265
  2. Yazar: DERYA ESENKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, cerrahi kliniklerde çalışan hekim ve hemşire işbirliğinin, hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimi üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma, Eylül- Mart 2020-2021 tarihleri arasında Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezinde çalışan 130 cerrahi hemşiresi ve 40 cerrah ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, Jefferson Hekim ve Hemşire Mesleki İşbirliği Skalası ve Malpraktise Eğilim Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive type to determine the effect of cooperation between physicians and nurses working in surgical clinics on the tendency of nurses to make medical errors. The research was carried out with 130 surgical nurses and 40 surgeons working at Yozgat Bozok University Research and Application Center between September-March 2020-2021 (n:170). Introductory Characteristics Information Form, Jefferson Physician and Nurse Professional Collaboration Scale and Malpractice Tendency Scale were used to collect data. In the analysis of the data, the findings were transferred to the IBM SPSS V23 Windows computer program and appropriate statistical analyzes were performed. A p value of