Koronavirüs hastalığı 2019 ile takip edilen yaşlı bireylerin aktivite yeterlilik algısı, toplumsal katılım düzeyleri ve sosyal izolasyon durumlarının incelenmesi
Investigation of occupational efficiency perception, community participation levels and social isolation status of elderly individuals followed up with coronavirus disease 2019
  1. Tez No: 686269
  2. Yazar: YÜSRA FERLİGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL HURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma koronavirüs hastalığı 2019 ile takip edilen bireylerin aktivite yeterlilik algısı, toplumsal katılım düzeylerinin ve sosyal izolasyon durumlarını incelemek için planlandı. Çalışmaya 65 yaş ve üstü 64 sağlıklı ve hastanede tedavi gören 64 yaşlı birey dahil edildi. Katılımcıların aktivite yeterlilik algı düzeylerini değerlendirmek için Aktivite Öz Değerlendirmesi, toplumsal katılım düzeylerini değerlendirmek için Toplumsal Bütünleşme Anketi kullanıldı. Katılımcıların sosyal izolasyon seviyelerini belirlemek için ise Lubben Kısaltılmış Sosyal Ağ Ölçeği kullanıldı. Katılımcı gruplar arasında aktivite yeterlilik algısı ve üretkenlik katılımı düzeyleri arasında bir fark bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the perception of occupational competence, community participation levels and social isolation status of individuals followed up with coronavirus disease 2019. 64 healthy and hospitalized 64 elderly individuals aged 65 and over were included in the study. The Occupational Self-Assessment was used to assess the participants' occupational competence perception, and the Community Integration Questionnaire was used to assess their level of community participation. The Lubben Social Network Scale was used to determine the social isolation levels of the participants. No differences were found in perceived activity competence and productivity participation among the participant groups. (p>0,05).