Yeşil sentez ile çeşitli bitki özütleri kullanarak tek ve bimetalik nanopartiküllerinin sentezlenmesi
Synthesis of single and bimetallic nanoparticles using various plant extracts with green synthesis
  1. Tez No: 686270
  2. Yazar: DİĞDEM TRAK
  3. Danışmanlar: PROF. YASİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında, yeşil sentez yöntemi ile farklı biyolojik materyallerden elde edilen özütler kullanılarak altın nanopartikül (AuNP), gümüş nanopartikül (AgNP) ve altın-gümüş bimetalik nanopartiküllerin (Au-Ag BNP) sentezlenmesi ve karakterize edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, latince adı Vitis vinifera L. olan kurutulmuş Dimrit üzümü (KDÜ), latince adı Rosa damascena Mill. olan Isparta gülünün yağının çıkartılması sonucunda açığa çıkan gül posası (IGP) ve latincesi Morus nigra L. olan kurutulmuş karadut (KK) olmak üzere üç farklı özüt kullanılmıştır. Ayrıca, AuNP, AgNP ve Au-Ag BNP'lerinin sentez çalışmalarında özüt derişimi, metal çözeltisi derişimi ve sentez süresi optimizasyonları gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen AuNP, AgNP ve Au-Ag BNP'lerinin karakterizasyonu için ise UV-Vis spektrometresi, Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve X-Işını Kırınım Difraktometresi (XRD) cihazları kullanılmıştır. Bunlara ek olarak bu çalışma kapsamında üç farklı biyolojik materyal kullanılarak sentezlenen tüm AuNP, AgNP ve Au-Ag BNP'leri metilen mavisi (MM) ve metil oranj (MO) boyalarının renk giderim çalışmalarında kullanılarak nanopartiküllerin katalitik etkinlikleri de araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar MM boyası için değerlendirildiğinde, AuNP'ler ile yürütülen çalışmalarda en hızlı renk giderimi 4 dakikada % 95'lik renk giderimi ile KK özütü ile sentezlenen AuNP'ler ile elde edilirken, Au-Ag BNP'ler ile yürütülen çalışmalarda en hızlı renk giderimi 24 saniyede % 90 renk giderimi ile KDÜ özütüyle sentezlenen Au-Ag BNP'ler ile sağlanmıştır. MO boyası ile yürütülen çalışmalarda, AuNP'ler ile gerçekleştirilen çalışmalarda en hızlı giderim 11 dakikada % 83'lük giderimiyle KDÜ ile sentezlenen AuNP'ler ile sağlanırken, Au-Ag BNP'ler ile yürütülen çalışmalarda yine etkinliği en yüksek olan nanopartikül KDÜ ile sentezlenen Au-Ag BNP'ler ile elde edilmiş ve 42 saniyede % 73'lük giderim sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to synthesize and characterize gold nanoparticle (AuNP), silver nanoparticle (AgNP) and gold-silver bimetallic nanoparticles (Au-Ag BNP) using extracts obtained from different biological materials by green synthesis method. For this, the dried grape whose latin name is Vitis vinifera L., Isparta rose pulp whose latin name is Rosa damascene Mill. and dried black mulberry whose latin name is Morus nigra L. were used during synthesis of the nanoparticles. In addition to this, some optimizations were perfomed for the synthesis of AuNP, AgNP and Au-Ag BNP, such as extract concentration, metal solution concentration and synthesis time. The UV-Vis spectrometry, Transmission Electron Microscope (TEM), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and X-Ray Diffraction Diffractometer (XRD) were used for the characterization of synthesized AuNP, AgNP and Au-Ag BNP. In addition, the catalytic activities of synthesized AuNP, AgNP and Au-Ag BNPs obtained from three different biological materials were investigated on the degredation of methylene blue (MB) and methyl orange (MO) dyes. While the fastest degredation of MM was achieved with AuNPs synthesized with black mulberry extract with 95% colour removal in 4 minutes, the fastest degredation of MM was happened with Au-Ag BNPs synthesized with dried grape extract with 90% colour removal in 24 seconds. While the fastest degredation of MO was provided with AuNPs synthesized with dried grape with 83% colour removal in 11 minutes, 73% degredation of MO was achieved in 42 seconds with Au-Ag BNPs synthesized with dried grape extract.